27.6.2026 (SITA.sk) – V čase jeho návštevy bola teplota 37°C, pričom nebolo ešte ani 12:00. Upozornil tak, že teplota bude ešte stúpať.
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) navštívil robotníkov na diaľnici D2, ktorí momentálne pracujú v extrémnych podmienkach. Premiér podotkol, že Slovensko je krajinou, kde je vysoký podiel práce v noci, veľa sa nadčasuje, a v tomto období sa stáva aj krajinou s extrémnymi pracovnými podmienkami.
Prečítajte si aj:
„Absolvoval som niekoľko návštev pracovísk v extrémnych podmienkach. Zažil som neskutočnú zimu pri výstavbe mostu nad Považskou Bystricou, a teraz sme svedkami extrémnych teplôt. Išiel som preto medzi ľudí, aby som im vyjadril solidaritu,“ uviedol premiér. V čase jeho návštevy bola teplota 37°C, pričom nebolo ešte ani 12:00. Upozornil tak, že teplota bude ešte stúpať.
Pracovníkom vyjadril solidaritu
Premiér doplnil, že ľudia zo stavebných firiem sú na staveniskách aj v takýchto horúčavách a robia náročnú prácu. Tentokrát premiér navštívil pracovníkov na diaľnici D2, ktorí robia protihlukové bariéry. Predseda vlády ich navštívil počas obednej prestávky, prihovoril sa k nim a prejavil solidaritu.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Pri tejto príležitosti zároveň vyjadril solidaritu všetkým Slovákom, ktorí pracujú v takých extrémnych podmienkach, aké nastali v sobotu. Premiér zároveň podotkol, že právna úprava na Slovensku je v týchto prípadoch dostačujúca. Tá umožňuje, aby zamestnávateľ vytvoril svojim zamestnancom vhodné podmienky na prežitie práce v takýchto náročných časoch. Je to napríklad pitný režim, rozhodnutie o tom, že zamestnanci prídu do práce skôr, a teda aj skončia skôr alebo sa pridávajú prestávky. Zamestnanci zároveň musia mať možnosť oddýchnuť si v chladnejších priestoroch. Ďalej je to napríklad častejšie striedanie pracovníkov.
Práca v horúčavách je na hranici hrdinstva
Fico poďakoval všetkým zamestnávateľom, ktorí sa v tomto smere riadia legislatívou. Tým, ktorí zamestnancom takéto podmienky nevytvárajú, premiér odporúča preštudovať si legislatívu, aby zamestnancom vyšli v ústrety. „Robiť v týchto podmienkach je totiž na hranici hrdinstva,“ skonštatoval premiér a upozornil, že právne predpisy hovoria, že situácia, keď majú zamestnávatelia k týmto opatreniam pristúpiť, nastáva už vtedy, keď je teplota v tieni 30°C. V týchto dňoch to bude podstatne viac. „O to viac som považoval za správne prísť a nielen prejaviť solidaritu, ale symbolicky sme priniesli aj nealkoholické nápoje a ovocie,“ doplnil Fico.
Súčasne premiér podotkol, že je odporcom toho, aby sa neustále predlžoval vek odchodu do dôchodku. „Pretože ak mate 63 alebo 64 rokov a máte poskakovať po stavbe v takomto teple, tak by som chcel, aby si niekto, kto by tvrdil, že je to take jednoduché, takúto prácu vyskúšal,“ uzavrel premiér.
Viac k témam: D2, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Horúčavy, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Fico prišiel podporiť pracovníkov na diaľnici. Práca v týchto podmienkach je podľa neho na hranici hrdinstva – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.















Najnovšie články
Pollák kritizuje HLAS: Represie voči chudobným generačnú chudobu nevyriešia ale prehĺbia!
Veľvyslanec Českej republiky navštívil Humenné. Témou boli partnerstvá aj nové investície. Na tomto sa dohodli!
Prestížne ocenenie putuje do Humenného. MUDr. Mária Vasilová triumfovala v ankete Slovenka roka 2026. Viete kto je Mária Vasilová?
HUMENČANIA! Čaká nás prerušenie distribúcie elektriny – NA TOMTO SÍDLISKU
Fico chce zabrániť zapojeniu slovenskej delegácie do finančnej pomoci Ukrajine. Na stole je údajne oveľa väčší plán
Slovensko starne rýchlejšie, než sa čakalo. Mladí váhajú, či vôbec priviesť deti do dnešného sveta
Študenti si počas prázdnin prilepšia, priemerná hodinová mzda na brigádach stúpla
Veronika Remišová kritizuje vládu za drahé cyrilometodské oslavy v čase konsolidácie