Rada Odborového zväzu školstva považuje plánované zvýšenie tarifných platov v školstve za kompromisné riešenie. Kritizuje však návrh nového systému nadtarifného odmeňovania, ktorý má platiť od januára 2026.
„Členovia rady zväzu kritizovali predovšetkým návrh na zavedenie nového systému nadtarifného odmeňovania od 1. januára 2026 pri pedagogických a odborných zamestnancoch na úkor vyššej valorizácie ich tarifných platov,“ uviedol predseda odborárov Pavel Ondek.
Zvýšenie platov ako kompromis
Podľa Ondeka plánované zvyšovanie platov o 7 % od septembra 2025 a ďalších 7 % od januára 2026 síce nebude zásadne motivovať nových učiteľov, ale v súčasnej situácii konsolidácie verejných financií ho považujú za prijateľné riešenie. „Avšak v súčasnej situácii výraznej konsolidácie verejných financií považuje prípadné zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov školstva od 1. septembra 2025 o sedem percent a následne od 1. januára 2026 o ďalších sedem percent za akceptovateľný kompromis,“ dodal.
Prečítajte si aj:
Lepšie podmienky pre nepedagogických zamestnancov
Odborári vítajú záväzok vlády vytvoriť samostatnú tarifnú tabuľku pre nepedagogických zamestnancov v školstve. Tento krok by mal zabezpečiť, že platy nepedagogických zamestnancov sa budú zvyšovať rýchlejšie ako v iných odvetviach.
Zároveň sa na rokovaní odborov riešilo aj Memorandum o spolupráci a sociálnom zmieri v školstve. Dokument obsahuje záväzky na pravidelné zvyšovanie platov a presun financovania osobných nákladov pod priame riadenie ministerstva školstva. „Memorandum obsahuje záväzok na zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov školstva a návrh na zavedenie platového automatu,“ priblížil Ondek.
Rokovania pokračujú
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) sa zúčastnil na online rokovaní odborovej rady a potvrdil, že diskusie o finálnych podmienkach ešte pokračujú. Ministerstvo školstva tvrdí, že návrh zvyšovania platov je výsledkom spoločných rokovaní a vláda ho schválila pod podmienkou zabezpečenia finančného krytia.
Ministerstvo navrhuje zvýšenie platov pre pedagógov a odborných zamestnancov o 7 % od septembra 2025 a o ďalších 5 % od januára 2026. Zároveň plánuje zavedenie nového nadtarifného systému odmeňovania, ktorý by mal v priemere zvýšiť platy o 2 %.
Zdroj: Rada Odborového zväzu školstva. Zdroj foto: freepik.com















Najnovšie články
Korčok bol účastníkom dopravnej nehody v Pezinku. Vodička druhého auta má zranenú ruku, informoval politik na sociálnej sieti
Fico hovorí o oživení Vyšehradskej štvorky, predstavil aj štyri základné priority slovenského predsedníctva – VIDEO, FOTO
Dočasne ZRUŠENÉ / PRESUNUTÉ tri zastávky MHD
Poslanci parlamentu si užijú trojmesačné prázdniny, za 7 000 eur mesačne nechali na jeseň stovku neprerokovaných bodov
Kongres symbolicky pokarhal Trumpa za vojnu s Iránom
Tvrdá kritika Ficovej vlády: ŠIPOŠ z hnutia SLOVENSKO hovorí o úpadku krajiny a strate dôvery občanov
Hudba bez hraníc: Humenné spojilo slovenské, české a maďarské hlasy v jeden príbeh
Legenda humenského zdravotníctva oslávila 90 rokov. MUDr. Ján Kalanin pomáhal pacientom viac ako šesť desaťročí