Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) v stredu schválila legislatívu, ktorá definuje „kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti“ ako mimoriadnu udalosť.
Počas tejto situácie budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Zákon podporilo 74 poslancov, proti hlasovalo 70 a dvaja sa zdržali hlasovania.
Definícia kritickej situácie
Podľa ministerstva zdravotníctva ide o stav, keď poskytovatelia nie sú schopní zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť, a to nezávisle od ich vôle. „Mimoriadna situácia vyvolaná touto udalosťou môže byť vyhlásená na obdobie najviac 60 dní s možnosťou predľženia o ďalších 60 dní,“ uviedol rezort zdravotníctva, ktorý stojí za týmto návrhom.
Nové trestné skutky
Súčasťou návrhu sú aj dve nové skutkové podstaty trestného činu:
- Porušovanie povinností za mimoriadnej situácie
- Vyhýbanie sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie
Zákon tiež zavádza možnosť vyhlásiť mimoriadnu situáciu regionálne, čo znamená, že jej vplyv bude geograficky obmedzený.
Ochrana verejného zdravia
Ministerstvo argumentuje, že táto legislatíva je nevyhnutná na ochranu verejného zdravia, zdravotníckeho systému a zamedzenie negatívnych dopadov na práva a slobody občanov. „Štát nedisponuje dostatočnými a vhodnými nástrojmi, ktoré by rovnako účinne a menej invazívne viedli k dosiahnutiu týchto cieľov,“ uvádza ministerstvo.
Úpravy na základe memoranda
Poslanci schválili aj pozmeňujúce návrhy zo spoločnej správy výborov, ktoré reagujú na body memoranda medzi Lekárskym odborovým združením a vládou. Týka sa to napríklad doplnenia člena Riadiaceho výboru pre úhradové mechanizmy a reguláciu cien na návrh odborárov.
Kedy začne platiť?
Legislatíva nadobudne účinnosť okamžite po jej vyhlásení.
Zdroj: NR SR. Zdroj foto: NR SR