Na Slovensku rastie počet ľudí, ktorí podporujú finančnú nezávislosť cirkví od štátu. Vyplýva to z najnovšieho výskumu Generácie a viera 2024, ktorý realizovala agentúra Focus v spolupráci s pracoviskami Slovenskej akadémie vied (SAV) a Univerzitou Komenského.
Výsledky ukázali, že väčšina Slovákov preferuje model, v ktorom by si cirkvi zabezpečovali financovanie samostatne, bez závislosti od štátneho rozpočtu či daňových asignácií.
Nárast podpory za posledné desaťročie
Podľa Miroslava Tížika zo Sociologického ústavu SAV došlo v posledných rokoch k výraznej zmene v postoji verejnosti. „Medzi rokmi 2014 až 2024 došlo k výraznému nárastu podielu tých, pre ktorých je najlepším modelom vzťahu štátu a cirkví úplná odluka,“ uviedol Tížik. Tento názor sa stal najrozšírenejším medzi slovenskou populáciou.
Druhým najčastejším názorom, ktorý zastáva viac ako štvrtina opýtaných, je zachovanie súčasného modelu, v ktorom sú cirkvi financované priamo zo štátneho rozpočtu.
Neochota prispievať cez dane
Výskum zároveň poukázal na rastúcu neochotu občanov prispievať na cirkvi formou daní. Takmer polovica opýtaných nechce, aby časť ich daní smerovala na financovanie cirkví, aj keď by to neznižovalo ich čistý príjem. V prípade, že by išlo o nový druh dane, ktorý by znižoval čisté príjmy, je ochota Slovákov prispievať na cirkvi ešte nižšia.
Tížik zdôrazňuje, že tieto postoje odzrkadľujú dlhodobý trend. „Za posledných viac ako 15 rokov sa posilnila predstava, že cirkvi a náboženské spoločnosti by mali žiť iba z vlastných výnosov a milodarov,“ uviedol.
Výskum: Reprezentatívna vzorka Slovenska
Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1245 dospelých obyvateľov Slovenska v období od 4. do 21. októbra 2024. Obsahoval otázky, ktoré sa používali aj v predchádzajúcich rokoch, čo umožňuje sledovať vývoj názorov verejnosti.
Zdroj: SAV. Zdroj foto: Facebook Farnosť Všetkých svätých Humenné