Na prevenciu proti vírusovej hepatitíde typu A (žltačke typu A) je účinné očkovanie. Rovnako dôležité sú aj dôkladná hygiena rúk, vysoký hygienický štandard bývania, zabezpečenie pitnej vody z kontrolovaných vodovodov a kanalizácie. Uviedla to hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.
„Očkovanie proti VHA sa odporúča predovšetkým osobám, ktoré plánujú cestu do krajín s nízkou hygienickou úrovňou a vysokou cirkuláciou vírusu v populácii, deťom vo veku dvoch rokov žijúcim v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, osobám dispenzarizovaným pre chronické ochorenie pečene, zamestnancom v potravinárstve a podobne,“ dodala.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR informovalo, že Slovensko má v distribučných skladoch momentálne 7366 vakcín proti VHA pre deti a 1767 pre dospelých. Dodatočné zásoby vakcín pre dospelých sú tiež v sklade držiteľa registrácie vakcín, odkiaľ ich distribučné spoločnosti nakupujú.
Rezort momentálne neobjednáva ani nenakupuje ďalšie vakcíny. „Situáciu priebežne monitorujeme a komunikujeme s držiteľmi registrácie vakcín týkajúcich sa ich plánovaných dovozov na Slovensko,“ ubezpečil. Dodal, že ďalšia várka vakcín pre deti by mala doraziť začiatkom októbra.
Na východnom Slovensku v posledných dňoch pribúda prípadov VHA v nemocniciach, ktorým dochádzajú kapacity. Situáciu riešia a monitorujú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ).
Hepatitída typu A je prenosné ochorenie spôsobené vírusom hepatitídy A, ktorý spôsobuje vírusový zápal pečene. Prenáša sa najmä neumytými rukami, v kolektíve, alebo kontaminovanými potravinami či vodou. Choroba začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku a gastrointestinálnymi príznakmi, ktoré sú spojené s bolesťou brucha, kĺbov, celkovou nevoľnosťou, zvýšenou teplotou a tmavým močom. O niekoľko dní sa môže objaviť žltačka.
Zdroj: ÚVZ SR, www.uvzsr.sk/web/uvz. Zdroj foto: pixabay.com / Angelo Esslinger