Nenechajte sa NACHYTAŤ pri kúpe nehnuteľnosti: Právnik odhaľuje časté chyby!

Nehnuteľnosť. Zdroj foto: pixabay.com

Pri kúpe nehnuteľnosti je nevyhnutné dodržať správny postup pri uzatváraní kúpnej zmluvy. Táto zmluva musí byť uzatvorená v písomnej forme, ak to vyžaduje zákon, alebo ak sa na tom dohodnú účastníci zmluvy. Kúpna zmluva musí obsahovať viaceré dôležité náležitosti, ktoré zabezpečujú jej platnosť a právnu istotu pre obe strany. Odborník v oblasti práva Leo Teodor Vojčík, riadiaci partner právnickej firmy Vojčík & Partners, poskytol dôležité rady, ktoré by nemali uniknúť žiadnemu kupujúcemu.

„Kúpna zmluva musí byť uzatvorená v písomnej forme len v prípade, ak je predmetom kúpy nehnuteľnosť, ak to vyžaduje osobitný zákon alebo ak sa na písomnej forme dohodli účastníci zmluvy,“ vysvetlil Vojčík. Napriek tomu, že v iných prípadoch nie je písomná forma nevyhnutná, právnik odporúča vyhotoviť zmluvu písomne kvôli právnej istote.

RADY PRÁVNIKA

Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité, aby zmluva obsahovala jasne vymedzený predmet kúpy a dohodnutú kúpnu cenu. Podľa Obchodného zákonníka stačí, ak sa zmluvné strany dohodnú na spôsobe dodatočného určenia kúpnej ceny. „V tomto prípade bude kúpna cena stanovená podľa obvyklej či porovnateľnej ceny predmetu kúpy,“ dodal Vojčík.

Okrem toho by kúpna zmluva mala obsahovať aj ďalšie dôležité body, ako sú záväzky zmluvných strán, platobné podmienky a ďalšie náležitosti potrebné pre platnosť zmluvy. Právnik upozornil, že pri kúpe nehnuteľností, konkrétne bytov, sa vzťahuje aj zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorý je nutné dodržať. Pri kúpe auta by zase nemalo chýbať dohodnutie odovzdania servisnej knižky, kľúčov a všetkých dokladov od vozidla.

ROZPOR SO ZÁKONOM

Časté chyby pri kúpe nehnuteľností a aut: Vojčík upozornil na časté chyby, ktorých sa kupujúci dopúšťajú pri kúpe nehnuteľností. „Pri kúpe nehnuteľnosti býva častou chybou nesprávna identifikácia nehnuteľnosti alebo nedostatočne vykonaná obhliadka bytu,“ spomenul právnik, pričom takéto chyby môžu predĺžiť vkladové konanie v katastri alebo vyžadovať dodatočné dodatky k zmluve. Problémy môžu nastať aj v prípade, ak je spôsob úhrady kúpnej ceny v rozpore so zákonom.

Vojčík zároveň odporúča, aby sa pri príprave kúpnej zmluvy ľudia vždy obrátili na odborníka. „Skúsený právnik taktiež upozorní na možné problémy, ktoré môžu vzniknúť pri uplatnení toho-ktorého ustanovenia zmluvy, pričom nastaví podmienky zmluvy tak, aby bol klient chránený a riadne oboznámený s každým rizikom, ktoré môže z daného zmluvného vzťahu vzniknúť,“ uzavrel.

Zdroj: Vojčík & Partners. Zdroj foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *