Na území Národného parku Poloniny a severovýchodného Slovenska sa vo štvrtok uskutočnil workshop, ktorého cieľom bolo diskutovať o dedičstve prvej svetovej vojny v tomto regióne. Podujatie organizovala Správa Národného parku Poloniny a spájalo predstaviteľov samospráv, štátnych inštitúcií a mimovládnych organizácií.
Témou bola efektívna správa kultúrneho dedičstva vojnových udalostí a zlepšenie spolupráce medzi jednotlivými sektormi.
„Projekt GOV4PeaCE sa zameriava na vytvorenie spoločnej cezhraničnej vízie pre spravovanie kultúrneho dedičstva vojnových udalostí prvej svetovej vojny. Projekt sa sústreďuje na testovanie nových prístupov k dizajnu múzeí, vytváraniu cezhraničných trás a podpore medzisektorovej spolupráce,“ vysvetlila projektová manažérka Dominika Kusinová.
Workshop ponúkol účastníkom aj možnosť oboznámiť sa s najnovšími vedeckými prístupmi k ochrane a správe vojnových pamiatok. Historici predstavili úspešne realizované projekty zamerané na prvú svetovú vojnu, ktoré zahŕňali efektívnu starostlivosť o vojnové cintoríny a ďalšie pamätné miesta.
„Viditeľným pozostatkom vojnových udalostí na našom území je komplex vojensko-historických pamiatok na východnom Slovensku. Najobsiahlejšiu časť tohto komplexu tvoria vojnové cintoríny, ktorých je vyše 200,“ povedal koordinátor projektu GOV4PeaCE Martin Drobňák. Zdôraznil, že pohraničné okresy Prešovského kraja sú jediné oblasti na Slovensku, kde počas prvej svetovej vojny prebiehali boje.
Projekt GOV4PeaCE, ktorý bude prebiehať od mája 2024 do októbra 2026, spája 11 partnerov zo šiestich krajín. Hlavným cieľom je integrácia miest spojených s prvou svetovou vojnou do širších politík ochrany kultúrneho dedičstva a posilnenie cezhraničnej spolupráce. Projekt je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Zdroj: Správa Národného parku Poloniny. Zdroj foto: Klub vojenskej histórie Beskydy