Námesačnosť je stav, pri ktorom ľudia počas spánku prechádzajú z hlbokej fázy spánku do plytkého stavu, pričom si neuvedomujú svoje správanie.
Farmaceutka Jana Dubajová z lekárne Dr. Max v Žiline upozornila, že tento stav môže spôsobiť rôzne problémy, ako sú poruchy pamäte, psychická zmätenosť či nadmerná únava. Riešením môže byť úprava životného štýlu, minimalizácia stresu, úzkosti a konfliktov, čo podľa nej môže výrazne zlepšiť stav námesačných ľudí.
Na zmiernenie námesačnosti odporúča Dubajová pred spaním vykonávať relaxačné aktivity, ako napríklad čítanie knihy, masáže či počúvanie hudby. Dôležité je vyhnúť sa kofeínu, alkoholu a nadmernému vyčerpaniu, ktoré môžu námesačnosť zhoršiť. Odporúča tiež viesť si spánkový denník, do ktorého by si človek mal zapisovať potraviny a nápoje konzumované pred spaním, dĺžku spánku a všetky príznaky, ktoré sa prejavili. Ako alternatívnu liečbu spomína hypnózu.
Pomôžu aj lieky
Ak však tieto opatrenia nepomôžu a námesačnosť sprevádza agresívne správanie, farmakoterapia môže byť nevyhnutná. „Ak sa stále nedarí zbaviť námesačnosti a pridruží sa aj agresívne správanie, volí sa farmakoterapia tzv. benzodiazepínmi alebo antidepresívami, ktoré znižujú nočné budenie,“ uviedla Dubajová. Tieto lieky sú viazané na lekársky predpis a sú určené na liečbu úzkosti a porúch spánku.
Dubajová tiež upozornila na dôležitosť bezpečnostných opatrení v domácnosti. V izbe, kde spí námesačný, by nemalo byť možné otvoriť okná, a dvere by mali byť zamknuté. Ak ide o dieťa, odporúča do jeho izby umiestniť monitorovacie zariadenie a odstrániť ostré či tvrdé predmety. „Dieťa by nemalo spávať na poschodovej posteli. Ak uvidíte, že vaše dieťa je námesačné, nezobúdzajte ho násilným spôsobom – najlepším riešením je odviesť ho pomaly do postele a uložiť znovu akoby na spánok,“ dodala.
U detí je liečba zbytočná
Námesačnosť môže byť problémom hlavne v dospelosti, najmä ak sa objavuje často. U detí je však liečba často zbytočná, pretože väčšina z nich z námesačnosti vyrastie. Podľa Dubajovej sa námesačnosť zaobíde bez liečby, ak je sporadická a nemá násilný priebeh.
Zdroj: Dr. Max. Zdroj foto: pixabay.com