Máte doma BUDÚCEHO PRVÁKA? Poradíme vám, čo robiť a čomu sa vyhnúť

Deti v škole. Zdroj foto: Facebook Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR

Príprava dieťaťa na nástup do školy je dôležitým krokom pre jeho úspešný vstup do školského života. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) na svojom webe upozorňuje, že prechod z materskej školy do základnej by mal byť sprevádzaný pozitívnymi zážitkami. Rodičia by preto mali viesť s deťmi otvorené a upokojujúce rozhovory, ktoré im pomôžu adaptovať sa na nové prostredie a pravidlá školy.

Rozhovory sú kľúčom k hladkému prechodu

ÚVZ SR radí rodičom, aby sa zamerali na rozhovory, ktoré dieťa pripravujú na školu. Dôležité je vysvetliť mu, čo ho v škole čaká a ako sa tam veci líšia od škôlky. „Vysvetlite mu, čo ho v škole čaká, objasnite mu, že škola má iné pravidlá a organizáciu dňa ako škôlka, a že ako školák bude mať aj zodpovednosť a do školy sa chodiť musí,“ radí ÚVZ.

Odborníci tiež povzbudzujú rodičov, aby pomáhali svojim deťom vnímať školu ako miesto, kde sa môžu tešiť na nové kamarátstva a zaujímavé vedomosti. Namiesto toho, aby rodičia používali strašiace výroky ako „počkaj, až pôjdeš do školy“ alebo „oni ťa v tej škole dajú do poriadku“, by mali uprednostňovať pozitívny prístup.

Nástup do školy: Individuálny, ale dôležitý medzník

Prechod dieťaťa z materskej školy do základnej je podľa ÚVZ SR významným medzníkom v živote nielen dieťaťa, ale aj celej rodiny. Dieťa by sa malo na tento prechod tešiť a rodičia by mu mali vytvárať podporujúce prostredie. „Každé dieťa je jedinečné a podobne aj nástup do školy je individuálna vec a môže sa stať, že nie u každého dieťaťa bude úplne bezproblémový. Dôležité je byť dieťaťu oporou a veriť, že to zvládne,“ zdôrazňuje ÚVZ.

Odborníci zároveň upozorňujú, že rodičia by nemali na deti prenášať svoje obavy alebo pochybnosti. Ak dieťa vycíti neistotu, môže si k škole vytvoriť zbytočný odpor, strach či neistotu, čo môže negatívne ovplyvniť jeho adaptáciu.

Pre rodičov je preto kľúčové, aby udržiavali otvorenú a pozitívnu komunikáciu, ktorá dieťaťu pomôže zvládnuť tento významný životný krok s dôverou a sebadôverou.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR. Zdroj foto: Facebook Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *