„Nie je to len vaša krajina“ – Folkloristi zaspievali ministerke priamo pod oknami. Výzva k zmene kultúrnej politiky zaznela hlasno, ale s noblesou
Vo štvrtok popoludní sa centrum Bratislavy stalo miestom netradičného, no o to výrečnejšieho protestu. Na Námestí SNP sa zišli desiatky folkloristov z rôznych kútov Slovenska – prišli s krojmi, spevom, nástrojmi… ale najmä s jasným odkazom. Ich cieľ nebol kričať, blokovať dopravu ani rozdeľovať. Chceli upozorniť na to, že kultúra si zaslúži odborný a rešpektujúci prístup, nie politické ovládanie a ideologické nálepky.
Miesto protestu nebolo zvolené náhodne – podujatie sa konalo len pár metrov od budovy Ministerstva kultúry SR. A práve tam folkloristi zaspievali upravenú verziu známej piesne „Nebojím, nebojím sa pána“, v ktorej sa priamo prihovárali ministerke Martine Šimkovičovej. Slová piesne niesli hlboký význam:
„Počujte, vážená Martina, nie je to len vaša krajina…“
„Žijeme tu všetci, rovní sme si v srdci…“
„Nezmení na tom nič zlá vôľa.“
Posledná sloha, ktorú zborovo zaspievali všetci prítomní, bola symbolická aj silná:
„Guľatá, nie plochá, taká tu vždy bola.
Nezmení na tom nič zlovôľa.“
Tradícia nie je kulisa, ale živá súčasť spoločnosti
Slovenský folklór je viac než len spev, tanec či kroj. Je to uchovávanie identity, regionálnych príbehov, hodnôt a koreňov. A práve preto sa folkloristi postavili za jeho ochranu – nie pred zabudnutím, ale pred zneužívaním a politizovaním.
Mnohí z nich vnímajú spôsob, akým sa ministerka Šimkovičová prezentuje na folklórnych podujatiach, ako povrchný a marketingový. V spoločnom vyhlásení sa uvádza:
„Nepotrebujeme vidieť ministerku kultúry v pseudokroji na festivaloch. Nepotrebujeme počuť jej osobnú predstavu o tom, čo je pravé a slovenské. Potrebujeme rešpekt, odborný dialóg a systémové riešenia.“