Zomrel pápež František.

Zomrel pápež František. Z jednoduchého chlapca sa stal jeden z najvplyvnejších mužov sveta. Prekonával choroby, rodinné straty aj ťažké skúšky viery 

Zomrel pápež František.
Zomrel pápež František.

Zomrel pápež František: Z chlapca z Buenos Aires sa stal hlas svedomia sveta

Jorge Mario Bergoglio, muž, ktorého svet poznal ako pápeža Františka, zomrel vo veku 88 rokov. Narodil sa 17. decembra 1936 v Buenos Aires. Jeho životný príbeh je plný nečakaných zvratov, silnej viery a službe ľudstvu. Ako prvý pápež z Južnej Ameriky, zo západnej pologule, a zároveň člen jezuitského rádu, zanechal vo Vatikáne nezmazateľnú stopu.

Skromné začiatky a cesta ku kňazstvu

Bergoglio pochádzal z argentínskej rodiny talianskych koreňov. Najprv sa venoval štúdiu chémie a istý čas pracoval v potravinárstve. Jeho život sa však dramaticky zmenil po vážnej chorobe v mladosti – zápale pľúc, ktorý si vyžiadal odstránenie časti pravého pľúcneho laloka. Práve táto skúsenosť mu otvorila cestu k duchovnej službe.

V roku 1958 vstúpil do jezuitského noviciátu a venoval sa humanitným vedám v Čile, neskôr filozofii v Buenos Aires. Počas štúdií učil literatúru a psychológiu, pričom pokračoval v teologickej formácii. Kňazom sa stal v roku 1969 a o štyri roky neskôr viedol argentínsku provinciu jezuitov.

V 80. rokoch pôsobil ako učiteľ a rektor, študoval teológiu v Nemecku. V roku 1992 bol vymenovaný za pomocného biskupa v Buenos Aires, neskôr za arcibiskupa a v roku 2001 ho Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Život v službe chudobným

V čase hlbokej ekonomickej krízy v Argentíne zaujal svojou pokorou – odmietol luxusný biskupský palác, cestoval verejnou dopravou a žil medzi obyčajnými ľuďmi. Jeho postoj k spravodlivosti a chudobe rezonoval aj po jeho voľbe za pápeža.

Zvolenie za pápeža

Po abdikácii Benedikta XVI. v roku 2013 bol Bergoglio zvolený v piatom kole konkláve a prijal meno František, ako poctu svätému Františkovi z Assisi. Už od začiatku zdôrazňoval potrebu pomoci tým najzraniteľnejším a presadzoval reformu Cirkvi.

To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *