Viac ako 60 percent prípadov rakoviny pankreasu sa diagnostikuje až v štvrtom štádiu, čo výrazne znižuje šance pacientov na prežitie. Na Slovensku ročne pribudne približne 1000 prípadov tohto ochorenia, pričom viac ako 900 ľudí naň zomiera. Upozornila na to pacientska organizácia Nie rakovine pri príležitosti Svetového dňa rakoviny pankreasu.
„Výskyt rakoviny pankreasu stúpa po päťdesiatke, keď sa diagnostikuje viac ako 90 percent prípadov. Diagnostika je náročná, pretože neexistuje spoľahlivý skríningový test,“ uvádza organizácia. Ochorenie môže potvrdiť alebo vyvrátiť len biopsia.
Ministerstvo zdravotníctva SR upozornilo, že prvotnými prejavmi rakoviny pankreasu môže byť tupá bolesť v hornej časti brucha, ktorá však často nastupuje až v pokročilých štádiách. Ďalšími príznakmi môžu byť nevoľnosť, hnačka, svetlo sfarbená stolica, tmavý moč, malátnosť, nechutenstvo, zvýšená hladina cukru, žltačka alebo svrbenie pokožky.
Rizikovými faktormi sú fajčenie, obezita, zlá životospráva, ale aj diabetes či zápaly pankreasu. Slovensko má druhý najvyšší výskyt rakoviny pankreasu v Európe. Ide o deviaty najčastejší typ rakoviny v krajine, no patrí medzi päť s najvyššou úmrtnosťou.
Zdroj: Nie rakovine. Zdroj foto: freepik.com