Dvadsaťpäť rokov, počas ktorých sa spevácka skupina Hačure stala symbolom kvality a vášne pre folklórny spev.
Počas tohto obdobia stihli absolvovať stovky vystúpení doma i v zahraničí, precestovať nespočetné množstvo kilometrov a stráviť stovky hodín na nácvikoch, koncertných pódiách, festivaloch či v štúdiách. Svoje nadšenie pre spev obetovali aj vo svojich súkromných životoch a voľnom čase.
Za všetko toto úsilie však prišla odmena – úspech a uznanie, ktoré Hačure získali nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Dnes sú symbolom skvelej zábavy, radosti zo spevu a pevného folklórneho dedičstva.
V roku 1999 Folklórny súbor Chemlon dosiahol svoj vrchol účinkovaním na svetovom festivale v Springville (USA). No v ten istý rok prišla aj kríza – súbor stratil sponzorov, kroje, nástroje a priestory na nácvik. Napriek tomu to členovia nevzdali. Už o niekoľko mesiacov sa spojili a vytvorili hudobné telesá Ľudová hudba Sokolej a spevácku skupinu Hačure, ktorú založili otec a syn Džubákoví. Vedúcim sa stal Ľudovít Džubák, ktorý patrí k popredným sólistom skupiny a vystupuje aj na pamiatku svojich zosnulých kolegov, Miroslava Macka a Miroslava Čabáka.
Hačure reprezentujú nielen zemplínsku a rusínsku hudobnú kultúru, ale vážia si i hodnoty iných národov, ktoré spolunažívajú na Slovensku. Ich príbeh zaznel aj na siedmich vydaných albumoch. Počas 25 rokov skupinou prešlo 32 spevákov, ktorí vystupovali na viac ako 1000 podujatiach na Slovensku a zúčastnili sa na 78 medzinárodných festivaloch a vystúpeniach po celej Európe, ako aj v Egypte a Turecku.
Výročný galakoncert 20. októbra, organizovaný v rámci projektu „Rusíni Humenného,“ bol veľkolepým oslavným podujatím, ktoré trvalo takmer dve hodiny. Publikum si užilo vystúpenia skupín DFS Chemloňáčik, DSS Bosoročky, FS Chemlon Humenné, ĽH Sokolej a MSS Hačure.
Ďalšie koncerty:
- 25. 11. 2024 – Koncert DSS Bosoročky
-
- 2024 – Koncert DFS Chemloňáčik v MsKS Humenné.
-
Blahoželáme Hačure k štvrťstoročnici!
ZDROJ: Humenné MsÚ, www.humenne.sk