Historické dedičstvo Humenného ožilo v reedícii diel Borisa Voroňáka

ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk

Slávnostná reedícia diel Borisa Voroňáka

Mesto Humenné sa môže pýšiť mnohými významnými rodákmi a obyvateľmi, ktorí sú známi doma i vo svete. Medzi nimi sú aj osobnosti, ktoré síce z mesta nepochádzajú, no zanechali nezmazateľnú stopu svojou prácou a osobnosťou. Jednou z nich je Mons. Alexius Toronský, starosta Humenného v rokoch 1931 – 1938.

Mons. Alexius Toronský vyštudoval Gréckokatolícku bohosloveckú školu v Prešove, po vzore svojho otca, gréckokatolíckeho kňaza v Beloveži (okres Bardejov). V roku 1911 bol vysvätený za kňaza. S manželkou Máriou vychovali tri dcéry a syna. Do roku 1916 pôsobil v Orlove (okres Stará Ľubovňa) a počas prvej svetovej vojny bol vojenským duchovným. Následne od roku 1918 pôsobil v Humennom, kde v rokoch 1931 – 1938 zastával funkciu starostu a v rokoch 1946 – 1948 predsedu miestneho národného výboru.

Tretí septembrový utorok, 17.9., sa niesol v slávnostnom duchu. Vihorlatská knižnica, Mesto Humenné, Gréckokatolícka cirkev – farnosť Humenné a Spolok sv. Cyrila a Metoda zorganizovali podujatie venované reedícii diel Borisa Voroňáka. Ide o knihy „Život a dielo Mons. Alexia Toronského“ a „Tristo rokov humenského Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky“, ktoré vyšli v druhom vydaní. Program zahŕňal prehliadku chrámu, pietnu spomienku pri pamätnej tabuli Mons. Toronského a besedu vo Vihorlatskej knižnici, kde sa zúčastnili hostia ako primátor Miloš Meričko, podpredseda Spolku sv. Cyrila a Metoda Michal Hospodár, otec Miroslav Baran, Boris a Zora Voroňákovci. Hudobnú časť obohatila Vera Karas.

„Za pôsobenia môjho predchodcu, Alexia Toronského, sa Humenné začalo rozvíjať ako moderné mesto. Budovy z tohto obdobia patria k najkrajším. Zaslúžil sa o rozvoj infraštruktúry, výstavbu nemocnice, školy, vodovodu, kanalizácie a mnoho ďalšieho. Jeho prínos ovplyvnil nielen Humenčanov, ale aj celé okolie,“ povedal primátor Miloš Meričko.

Alexius Toronský mal blízkeho spolupracovníka, kaplána Mikuláša Aurela Keresténya, ktorý bol výborným fotografom. Jeho tvorba je súčasťou knihy o Toronskom. Kerestény sa zúčastnil aj na prvej výstave slovenských amatérskych fotografov, ktorá sa konala v Humennom. Obaja kňazi pomáhali všetkým núdznym a v čase Slovenského štátu ukrývali dve židovské rodiny.

„Teší ma, že meno Mons. Toronského nezostalo len na pamätnej tabuli, ale aj v našich srdciach. Bol nielen starostom, ale aj kňazom, ktorý spojil sily pre dobro všetkých občanov,“ vyzdvihol Michal Hospodár, podpredseda Spolku sv. Cyrila a Metoda.

Reedícia diel zostáva v pôvodnom znení s drobnými úpravami v dátumoch. „Pri stretnutí s pánom primátorom sme sa rozhodli, že vydáme tieto publikácie znovu. Vďaka podpore mesta sa dnes stretávame ako priatelia a milovníci histórie,“ dodala Zora Voroňáková.

ZDROJ: Humenné MsÚ, www.humenne.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *