Vo veku 77 rokov nás 17. septembra opustil významný slovenský hudobný skladateľ Peter Hanzely.
Jeho prínos pre slovenskú hudobnú scénu je nespochybniteľný a mnohí ho budú navždy spomínať najmä vďaka jeho ikonickej skladbe „V slovenských dolinách“, ktorú vytvoril v spolupráci s textárom Ľubošom Zemanom a spevákom Karolom Duchoňom. Táto skladba sa stala jednou z najväčších perál slovenskej hudby a aj po rokoch je synonymom pre silný hudobný zážitok. Jeho dielo nielen formovalo generácie, ale aj zanechalo hlbokú stopu v slovenskej kultúrnej histórii.
Peter Hanzely vytvoril aj ďalší významný hit pre Karola Duchoňa, „Čardáš dvoch sŕdc“, ktorý si získal uznanie aj za hranicami Slovenska. V roku 1974 sa táto pieseň stala finalistom prestížnej medzinárodnej súťaže World Popular Song v Tokiu, kde ju vybrali z neuveriteľného množstva 1500 prihlásených skladieb. Tento úspech katapultoval Hanzelyho meno na medzinárodnú hudobnú scénu a upevnil jeho pozíciu ako jedného z najvýznamnejších slovenských skladateľov. Smutnú správu o jeho odchode potvrdil redaktor Martin Jurčo spolu so skladateľovým blízkym spolupracovníkom Ľubošom Zemanom.
Hudobné korene a kariérne začiatky
Peter Hanzely sa narodil 13. augusta 1947 v Bratislave, kde už od detstva prejavoval hudobný talent. Počas svojich štúdií na bratislavskom konzervatóriu sa zameral na hru na akordeóne, čo sa neskôr prejavilo aj v jeho skladateľskej tvorbe. Štúdium úspešne ukončil a po škole zamieril do zahraničia, konkrétne do Kovačice vo Vojvodine, ktorá dnes patrí do Srbska. Tam pôsobil ako hudobný pedagóg, čo sa výrazne odrazilo na jeho tvorbe. Kultúra regiónu a stretnutie s ľuďmi so slovenskými koreňmi mali na neho hlboký vplyv. Svoju hudobnú tvorbu tak obohatil o prvky vojvodinského folklóru, čo je zreteľné v niektorých jeho najznámejších skladbách.
Osud tomu chcel, že sa v Srbsku stretol s Karolom Duchoňom, slovenským spevákom, ktorý mal materské korene v Báčskom Petrovci. Toto stretnutie sa ukázalo ako osudové pre oboch umelcov, keďže ich hudobné cítenie a vzájomné porozumenie viedlo k viacerým legendárnym spoluprácam. Ich najslávnejším dielom sa stala skladba „V slovenských dolinách“, ktorá si získala srdcia poslucháčov po celom Slovensku a stala sa jedným z najvýraznejších symbolov slovenskej hudobnej tvorby.
Rozsiahla tvorba pre slovenských a českých interpretov
Okrem Karola Duchoňa sa Peter Hanzely stal dvorným skladateľom mnohých významných slovenských a českých interpretov. Prvý úspech zaznamenal už v roku 1971, keď jeho skladbu „Ako tichý dážď“ naspievala Oľga Szabová. Odvtedy nasledovali ďalšie spolupráce s poprednými spevákmi, ktoré Hanzelyho meno pevne etablovali na scéne.
Medzi najvýznamnejších interpretov, pre ktorých Peter Hanzely tvoril, patrila aj Jana Kocianová, pre ktorú zložil niekoľko úspešných piesní, ako napríklad „V kraji podbeľov“, „Chvíľa lásky“ a „Medové srdiečko“. Ďalšou významnou osobnosťou, ktorá sa zapísala do Hanzelyho tvorby, bola Eva Kostolányiová. Pre túto vynikajúcu speváčku vytvoril skladby ako „V štíhlej tráve úsvit kľačí“, „Čo všetko je láska“, „To všetko máj“ a „Súbor“.
Neodmysliteľnou súčasťou jeho hudobnej kariéry bolo aj ďalšie pôsobenie s Karolom Duchoňom, pre ktorého okrem spomínaných hitov zložil aj skladby „Mám ľudí rád“, „Hrám“, „Slovan je lepší“ a „Pieseň pre teba“. Ich hudobná spolupráca zanechala v slovenskej hudobnej histórii nezmazateľnú stopu, pričom mnohé z týchto piesní sa stali nadčasovými hitmi, ktoré dodnes rezonujú medzi poslucháčmi.
Spolupráca s českými interpretmi a rozšírenie jeho tvorby
Hanzelyho tvorba presiahla hranice Slovenska a jeho piesne si získali obľubu aj medzi českými umelcami. Spolupracoval s viacerými českými speváčkami, ako napríklad s Hanou Zagorovou, pre ktorú napísal niekoľko známych piesní, vrátane „Počestní-nečestní“, „Závrať“, „Oheň a struny“ a „Přání“. Pre Mariu Rottrovou zložil piesne ako „Cikán“, „Mám v očích zrnka pepře“ a „Růžový kabát“. Ďalšími českými spevákmi, s ktorými spolupracoval, boli Petr Rezek a Petr Spálený, ktorých tvorbu obohatil o svoje skladby.
Jeho hudobný prínos však nekončil iba pri dospelých interpretoch. Hanzely sa stal aj súčasťou kariéry mladej Darinky Rolincovej, pre ktorú zložil dva obrovské hity, ktoré ju katapultovali medzi najznámejšie slovenské detské hviezdy. Týmito piesňami boli „Keby som bola princezná Arabela“ a „Až raz budem učiteľkou“, ktoré sa stali mimoriadne populárne medzi deťmi i dospelými a dodnes sú spomínané ako začiatky kariéry slávnej speváčky.
Súčasné interpretácie a vplyv na dnešnú hudbu
Aj po rokoch zostali Hanzelyho skladby obľúbené a mnohé z nich sa dočkali nových interpretácií. Jeho najslávnejšia skladba „V slovenských dolinách“ bola znovu nahraná niekoľkými súčasnými umelcami, vrátane skupiny Desmod, ktorá jej dala nový, moderný šat. Rovnako sa skladba dočkala úpravy od Pavla Zajáčka a Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, čo svedčí o jej nadčasovosti a univerzálnosti. Hanzelyho skladby sú nielen súčasťou slovenskej hudobnej histórie, ale naďalej ovplyvňujú novú generáciu interpretov a poslucháčov.
Okrem toho sa Peter Hanzely prejavil aj ako vynikajúci akordeonista, pričom so štúdiovými telesami nahral desiatky skladieb. Jeho spolupráca s českým skladateľom Jindřichom Parmom viedla k vydaniu dvoch úspešných albumov pre vydavateľstvo Opus, konkrétne „Magic love“ (1988) a „Golden acordeon“ (1989). Tieto albumy sa stali populárnymi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí a ukázali všestrannosť Hanzelyho talentu.
Odchod Petra Hanzelyho je veľkou stratou pre slovenskú hudobnú scénu, ktorá prišla o jednu z najvýraznejších osobností svojej histórie. Jeho dielo však bude naďalej žiť.
Zdroj: Martin Jurčo a Ľuboš Zeman. Zdroj foto: pixabay.com, STVR, Facebook Karol Duchoň fanpage