Občianske združenie IPčko varuje pred vážnymi dôsledkami zanedbávania duševného zdravia, ktoré môže viesť až k samovražedným myšlienkam a pokusom o ukončenie života. Toto varovanie prichádza v súvislosti so Svetovým dňom prevencie samovrážd, ktorý pripadá na tento utorok.
Frederika Hazéová z OZ IPčko informovala o alarmujúcich štatistikách z prvého polroku tohto roka, keď krízové linky a služby IPčka zaznamenali 1394 prípadov súvisiacich s pokusmi o samovraždu.
„Pri myšlienkach na samovraždu to ešte bolo násobne viac, a to 8236 kontaktov. Bola to druhá najčastejšia téma, s ktorou sa na nás ľudia obracali,“ uviedol riaditeľ združenia Marek Madro.
Mimoriadne znepokojujúce je, že až polovica osôb, ktoré sa na združenie obracajú s takýmito ťaživými myšlienkami, sú deti a mladí ľudia do 24 rokov. „Duševné zdravie mladých je naďalej v kritickom stave a možnosti dostupnej psychologickej pomoci sa nezlepšujú,“ dodal Madro. Vyzýva preto verejnosť, aby nenechávala ľudí osamote a nebála sa otvárať tému duševného zdravia.
IPčko tento rok propaguje kampaň s názvom „Nezostávaj v tom osamote a hovor so mnou“, ktorá nabáda každého, kto má pocit, že nedokáže ďalej fungovať, aby sa zveril blízkym a vyhľadal pomoc. „Ak sa na vás niekto obráti s takýmito ťaživými pocitmi, zachovajte pokoj. Pýtajte sa otvorené otázky, pozorne počúvajte – bez posudzovania či zľahčovania – a v prípade potreby spoločne vyhľadajte odbornú pomoc,“ vysvetľuje Madro.
IPčko navyše upozorňuje, že ich psychológovia poskytujú krízovú pomoc nonstop, bezplatne a anonymne, ale kvôli obmedzeným kapacitám žiadajú o trpezlivosť. V rámci prevencie a osvety spúšťajú aj kampane „Máš dosť životov?“ a „Bodkočiarka“, ktoré majú za cieľ zvýšiť povedomie o tom, že aj v najtemnejších chvíľach môže byť nádej.
Zdroj: IPčko. Zdroj foto: pixabay.com