Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za opozičnú stranu Progresívne Slovensko (PS) predložili návrh novely zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností.
Cieľom novely je zmena podmienok pri registrácii náboženských organizácií, a to zavedením dvojstupňového procesu registrácie. Táto zmena má podľa predkladateľov zabezpečiť väčšiu inkluzívnosť a rovnosť pre menšie náboženské spoločenstvá, ktoré sú podľa ich názoru v súčasnosti znevýhodnené a diskriminované.
Dvojstupňový proces registrácie
Navrhovaný dvojstupňový systém má umožniť cirkvám a náboženským spoločnostiam prístup k právam už v počiatočných fázach ich činnosti. Podľa predkladateľov by prvý stupeň registrácie mohla získať cirkev alebo náboženská spoločnosť, ktorá preukáže aspoň 150 členov. Tento prvý stupeň by zabezpečil práva na zhromažďovanie a prístup do verejnoprávnych médií.
Pre získanie druhého stupňa registrácie by však musela organizácia fungovať nepretržite päť rokov v súlade so zákonom a dosiahnuť minimálne jeden promile z celkového počtu obyvateľov Slovenskej republiky. Na tejto úrovni by organizácie získali ďalšie práva, vrátane nároku na príspevky zo štátneho rozpočtu.
„Podstatou navrhovaného riešenia je sprístupnenie práv na zhromažďovanie sa na účel vyznávania náboženskej viery a prístup do verejnoprávnych médií hneď po prvom stupni registrácie. Prístup k právu na príspevok zo štátneho rozpočtu, ako aj niekoľko ďalších práv získajú subjekty až po druhom stupni registrácie,“ uviedli predkladatelia.
Transparentnosť a zodpovednosť
Novela tiež zavádza povinnosť registrovaných cirkví a náboženských spoločností predkladať každoročne správu o svojej činnosti. Predkladatelia tento krok odôvodňujú snahou o zvýšenie transparentnosti v rámci fungovania náboženských organizácií.
Zákon zároveň zdôrazňuje zodpovednosť registrovaných cirkví a náboženských spoločností pri vytváraní tolerantnej a rešpektujúcej spoločnosti. Cieľom je podporiť spolužitie rôznych vierovyznaní a zabezpečiť, aby náboženské organizácie aktívne prispievali k tvorbe harmonického a inkluzívneho prostredia.
Návrh novely zákona teraz čaká na prerokovanie v parlamente. Ak bude schválený, môže zásadne zmeniť podmienky pre fungovanie menších náboženských spoločenstiev na Slovensku a otvoriť im prístup k právam, ktoré im doteraz neboli dostupné.
Zdroj: Progresívne Slovensko FB. Zdroj foto: FB Michal Šimečka