Regionálny spolok včelárov Slovenska Humenné spolu s o.z. Nerv Platforma zorganizovali DEŇ MEDU.
Na podujatí sa konala výstava a prezentácia včelích produktov a rôznych úľových zostáv, ochutnávka rôznych druhov medu z humenského regiónu. Pre deti i dospelých boli pripravené zaujímavé informácie o včelách a včelárstve, doplnené o vystúpenie speváckej skupiny Humenskí seniori.
Táto udalosť sa konala v nedeľu (18.8.) v areáli Nerv-u na Laboreckej ulici pri bývalom Zekone. Včelári, milovníci medu, alebo len náhodní okoloidúci, ktorí zaregistrovali spev alebo čulý ruch, všetci si vychutnali voňavé a sladké popoludnie.
V regióne Humenné je približne 400 včelárov a asi 3000 včelstiev. „Humenský región je známy kvalitnými miešanými medmi, najmä jarnými druhmi ako vŕbový a klenový, ktoré obsahujú mnoho minerálov a liečivých látok. Tieto medy dosahujú úspechy na medzinárodných súťažiach, patria medzi najlepšie na svete. Med je však len jedným z včelích produktov, medzi ďalšie patria peľ, propolis, včelia kašička či vosk,“ povedal predseda Stanislav Tomko.
Včelárstvo v humenskom regióne v posledných rokoch rastie. „Začiatky sú finančne náročné, ale vďaka podpore z Európskej únie, ktorá prepláca technické pomôcky cez včelárske spolky, sa situácia uľahčuje. Keď si človek zvykne aj na včelí jed, včelárstvo ho nadchne,“ doplnil Tomko.
Podujatie podporili Mesto Humenné a Spolok včelárov Slovensko.
Vedeli ste, že lyžička medu môže udržať človeka nažive 24 hodín? Vedeli ste, že jedna z prvých mincí mala symbol včely? Vedeli ste, že med obsahuje živé enzýmy, ktoré sa ničia kontaktom s kovovou lyžičkou? Najlepší spôsob, ako konzumovať med, je drevenou alebo plastovou lyžičkou. Vedeli ste, že med obsahuje látky, ktoré podporujú funkciu mozgu? Vedeli ste, že med je jednou z mála potravín, ktoré dokážu udržať ľudský život? Vedeli ste, že propolis patrí medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká? Vedeli ste, že med nemá dátum spotreby? Vedeli ste, že termín „medová cesta“ pochádza z konzumácie medu po svadbe na podporu plodnosti? Vedeli ste, že včela počas svojho života navštívi tisíc kvetov a vyprodukuje menej ako lyžičku medu, čo je pre ňu celoživotná práca?
Ďakujeme, drahé včely!
ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk