Zmluvy, ktoré boli centrálne uzatvorené Európskou komisiou (EK), sa podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ukázali ako výhodné predovšetkým pre súkromné farmaceutické firmy, zatiaľ čo členské štáty Európskej únie vrátane Slovenska zazmluvnili oveľa viac vakcín, než bolo potrebné.
Kontrolóri NKÚ zistili, že slovenskému ministerstvu zdravotníctva počas pandémie chýbali jasné stratégie a efektívne postupy. To viedlo k tomu, že Slovensko nezvládlo správne vyhodnotiť skutočné potreby očkovacích dávok a prehnalo ich počet. Výsledkom bolo, že z viac ako 15 miliónov dávok vakcín dodaných na Slovensko medzi rokmi 2020 a 2023 bolo podaných len sedem miliónov, čo predstavuje iba 47 percent z celkového počtu. Zvyšné vakcíny buď exspirovali, alebo ich Slovensko darovalo iným krajinám.
„Z viac ako 15 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 obstaraných EK a následne dodaných na Slovensko bolo v rokoch 2020 až 2023 podaných len sedem miliónov, čo predstavuje iba 47 percent,“ uvádza sa v správe NKÚ. Podľa ich zistení, bezmála dva milióny vakcín Slovensko darovalo iným krajinám a do konca roka 2023 exspirovalo až 4,8 milióna dávok. Celkové náklady na nákup vakcín a likvidáciu exspirovaných dávok dosiahli viac ako 340 miliónov eur.
NKÚ tiež upozornil na to, že podobná situácia nastala aj v ďalších členských štátoch EÚ, kde sa v priemere podala menej ako polovica zakúpených vakcín. Kritika smerovala najmä na postup Európskej komisie. „Bolo zarážajúce a z pohľadu kontrolnej inštitúcie úplne nesprávne, že EK pristúpila na podmienky farmafiriem, do rokovaní veľmi neštandardne vstúpila šéfka Komisie a Brusel v rozpore s pravidlami transparentnosti utajil zmluvy na obstarávanie vakcín,“ uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Zvlášť nepochopiteľné bolo podľa NKÚ to, prečo Európska komisia zazmluvnila viac ako päť dávok vakcín a ďalších päť záložných dávok pre každého obyvateľa EÚ, keď v tom čase neboli vakcíny určené pre deti pod 18 rokov. Tieto zistenia podľa NKÚ poukazujú na vážne chyby nielen na úrovni európskej politiky, ale aj v národných stratégiách, čo v konečnom dôsledku viedlo k plytvaniu verejnými prostriedkami.
Zdroj: Najvyšší kontrolný úrad. Zdroj foto: Facebook Marek Krajčí, pixabay.com