Slovensko zasiahla vlna horúčav, pričom teploty dosahujú takmer 35°C, a mesto Humenné nie je výnimkou. Vysoké teploty postihujú najmä oblasti, kde prevláda betón a chýba zeleň, čím sa vytvárajú tzv. teplotné ostrovy.
V Humennom je takým miestom Južné námestie (južná časť Námestia slobody), kde dominuje dlažba a zeleň je zastúpená len okrasnými drevinami, ktoré neposkytujú dostatočné ochladenie.
Najefektívnejším spôsobom, ako sa brániť horúčavám, je tieň, ktorý poskytujú stromy. V horúcich letných dňoch, keď teploty prekračujú 34°C, môžu stromy znížiť teplotu okolia o 8 až 12°C vďaka odparovaniu vody. V Humennom sú ideálne miesta na únik pred horúčavami parky – Park mieru pri kaštieli, Park Jednotka pri hoteli Karpatia a park za Duklou medzi ulicami Duchnovičova a Dobrianskeho na Sídlisku II.
Odborníci odporúčajú počas extrémne horúcich dní tráviť čas v tieni a vyhýbať sa priamemu slnku. Rýchlu úľavu môžu priniesť vodné trysky a fontánky.
Technické služby mesta Humenné sa tiež snažia zmierniť dopady horúčav na obyvateľov. Dvakrát denne polievajú dlažbu na Námestí slobody a Južnom námestí. V blízkosti Fontány lásky (pri HEK – kultúrnom EKOstánku) bola inštalovaná „vodná hmla“, ktorá je dostupná verejnosti denne do 20. hodiny. Fontány, ktorých je v Humennom päť, tiež pomáhajú ochladzovať okolie.
Starostlivosť nie je venovaná len ľuďom, ale aj rastlinám a zvieratám. Vysadené záhony sú pravidelne zalievané a do vodnej plochy vo vnútrobloku Partizánskej ulice na Sídlisku pod Sokolejom bolo doplnených 14 tisíc litrov vody. Táto voda pomáha ochladzovať vzduch a prospieva rybám žijúcim v „jazierku“.
Za ostatných 60 rokov sa teplota na Slovensku zvýšila o 2,5°C kvôli klimatickej kríze. Slovensko sa otepľuje takmer dvakrát rýchlejšie ako globálny priemer.
ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk