Humenčanka Edita Grosmanová, ktorá PREŽILA peklo v OSVIENČIME, by sa dožila 100 rokov

Edita Grosmanová

Edita Grosmanová, rodená Friedmannová, patrila medzi málo židovských dievčat, ktoré prežili nacistické koncentračné tábory. Narodila sa 11. júla 1924 v Humennom ako tretie zo siedmich detí. Jej otec sa živil ako sklenár, zatiaľ čo matka, napriek dlhodobým zdravotným problémom, starala o všetky deti.

SPOMIENKY NA VIHORLAT

V Humennom prežila Grosmanová svoje detstvo, ktoré často spomínala s láskou, najmä na Vihorlat. V rámci projektu Príbehy 20. storočia Post Bellum SK povedala: „My sme mysleli, že sme v raji, že to je maximum, čo dieťa môže dostať.“

Situácia sa dramaticky zmenila v roku 1938, keď ako štrnásťročná pocítila zmenu postoja k Židom. V škole boli židovské deti oddeľované a usádzané do zadných lavíc. Postupne pribúdali nariadenia a zákazy. Jedným z najväčších obmedzení bolo nosenie žltej pásky na rukách, čo obmedzovalo jej pohyb po uliciach. „Nikdy som nesmela zabudnúť žltú pásku. Žltú hviezdu som už nezažila, to bolo neskoršie, to už som bola v koncentráku,“ zaspomínala si.

V roku 1942, keď sa začali pripravovať prvé transporty Židov zo Slovenska, jej otec dostal prezidentskú výnimku ako potrebný remeselník. Výnimka však prišla neskoro, a tak bola osemnásťročná Edita spolu so staršou sestrou Leou zaradená do transportu, ktorý si mysleli, že smeruje do Poľska na prácu.

Transport do Auschwitzu-Birkenau odišiel z Popradu 25. marca 1942. Obe sestry boli zaradené do rovnakej pracovnej skupiny. Po krátkom čase ochoreli; Lea dostala škvrnitý týfus a v noci zo 4. na 5. decembra 1942 ju nacisti poslali do plynovej komory. Edita ochorela na kostnú tuberkulózu, no život jej zachránila slovenská lekárka Mancy Schvalbová.
Edita prežila aj pochod smrti z Auschwitzu-Birkenau a ocitla sa vo Varšave. Domov sa vracala čiastočne pešo alebo nákladnými vlakmi, po strávení troch rokov a troch mesiacov v koncentračnom tábore.

OBCHOD NA KORZE

Po skončení vojny sa v Humennom zoznámila so svojím budúcim manželom, spisovateľom a novinárom Ladislavom Grosmanom, autorom literárnej predlohy filmu Obchod na korze, ktorý v roku 1966 získal Oscara. Edita Grosmanová sa po liečení presťahovala do Prahy, kde študovala biológiu na Karlovej univerzite. V septembri 1968 emigrovala s rodinou do Izraela a po smrti manžela v roku 1981 sa presťahovala do Kanady, kde zomrela 31. júla 2020 vo veku 96 rokov.

Prvá vlna transportov slovenských Židov do koncentračných táborov trvala od 25. marca do 20. októbra 1942, počas ktorej režim deportoval 57,628 Židov. Celkovo zahynulo v nacistických táboroch viac ako 70,000 slovenských Židov.

Dnes si pripomíname sté výročie narodenia Edity Grosmanovej, ktorá ako jedna z mála prežila hrôzy koncentračného tábora a zanechala po sebe silný príbeh odvahy a prežitia.

Zdroj: META / Post Bellum SK / Príbehy 20. storočia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *