Diskusia pod holým nebom: Chorvátsko očami poľskej novinárky Aleksandry Wojtaszek

Letná čitáreň Humenné

V rámci projektu Mesta kultúry 2024 – Humenné, m(i)esto čítania, pokračovali pravidelné stretnutia v parku pri kaštieli ďalším utorkovým podujatím (9.7.) s názvom Letná čitáreň.

Pod holým nebom, v príjemnom teplom počasí a v tieni stromov, si od 16:00 hod. mohla verejnosť užiť čítanie dobrej knihy. O hodinu neskôr sa stoličky zaplnili návštevníkmi, ktorí obľubujú Chorvátsko, reportážnu literatúru a čítanie všeobecne. Program bol venovaný besede s tromi dámami. Hlavnou hostkou bola poľská novinárka, balkanistka a prekladateľka Aleksandra Wojtaszek, ktorá diskutovala v slovenčine vďaka tlmočeniu Evy Kundrátovej, pričom besedu moderovala Alexandra Harvanová. Hlavnou témou bola kniha Fjaka s podtitulom Chorvátska sezóna, ktorá obsahuje rôznorodé mikropríbehy. Wojtaszek začala tým, že si najprv nakreslila mapu krajiny a priznala, že je nemožné všetko zachytiť v jednej publikácii, no postupne sa jej to darilo. Písala o jednotlivých miestach a regiónoch, ktoré ju zaujali.

Viete, čo znamená Fjaka? Vo voľnom preklade znamená „flákanie sa“ alebo „úplný relax“. Inými slovami, je to stav mysle, keď človek túži len pozerať do diaľky a rezignovať na akúkoľvek formu aktivity, nechávajúc sa unášať priestorom.

Beseda začala energická a usmievavá autorka knihy humorne: „Som trochu v šoku, že Poľka prišla na Slovensko hovoriť o Chorvátsku. Kniha vznikala dlho. O Chorvátsko sa zaujímam od roku 2010, veľmi často som tam cestovala. Čo vieme o tejto krajine? Že má more a pláže. Ja som chcela napísať o bežnom živote. Pre nás je to teplá krajina, ktorú si spájame s dovolenkou. Ale aj ona má problémy s politikou, históriou, ekonómiou. Dotkla som sa aj popkultúry, futbalu i dokonca fantastiky,“ vymenovala Aleksandra Wojtaszek. Zároveň vyvrátila mýtus o lenivosti ľudí žijúcich v južných krajinách. „To, že pijú veľa kávy a majú veselý spôsob života, neznamená, že pracujú menej. Práve naopak. Život tam niečo stojí. Niektorí musia intenzívne pracovať počas sezóny, aby si dokázali zarobiť na zvyšok roka. Žije sa možno lepšie, ale nepracuje sa menej.“

Pri rozhodovaní o štúdiu mala na výber aj japonskú, arabskú či švédsku filológiu, ale nakoniec sa rozhodla pre chorváčtinu. Získala doktorát z literárnej vedy a prednáša na Inštitúte slovanskej filológie Jagelovskej univerzity. Väčšinu času strávila v Záhrebe, ktorý jej je najbližší, ale žila aj v Splite a na ostrovoch. Chorvátsko je veľmi rôznorodá krajina s odlišnými regiónmi, kultúrami a kuchyňou. Našla si tam mnoho priateľov, ktorí sú spontánni a zábavní, radi si dajú šálku kávy alebo pohár vína. „Keď mám čas, vždy vycestujem. Ak by som teraz nebola v Humennom, určite som v Chorvátsku,“ dodala Aleksandra.

Nasledujúca Letná čitáreň sa bude konať v utorok 16. júla, kde budú vystupovať členovia Humenského ochotníckeho divadla.

ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *