V júli 1984 bola pre verejnosť otvorená Expozícia ľudovej architektúry a bývania, známa aj ako skanzen. Tento areál, rozprestierajúci sa na štyroch hektároch v centre mesta, obsahuje 15 objektov, ktoré autenticky zachytávajú spôsob života a obživu našich predkov.
Prvým premiestneným objektom do skanzenu bol v roku 1974 drevený chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice, postavený pred 260 rokmi. V rokoch 1974 až 1993 slúžil ako jediný drevený pravoslávny chrám v Humennom, až kým na Duchnovičovej ulici nepostavili nový murováný chrám. Počas desiatich rokov sa k nemu pridali ďalšie objekty z rusínskych obcí humenského, sninského a medzilaborského okresu, ako napríklad z Kalnej Roztoky, Vyšnej Jablonky, Oľšinkova a Nechválovej Polianky. Zaujímavý je aj domček zo Zemplínskych Hámrov, kde pôvodne žili Nemci, ktorí sa venovali spracovaniu železnej rudy. Interiéry týchto objektov sú vybavené zbierkovými predmetmi.
NOVÉ PLÁNY
Etnograf Vihorlatského múzea, Jozef Fundák, uviedol: „Koncepčne nám ešte chýbajú objekty ako škola a krčma. Výzvou je aj práca s lesoparkom, ktorý má takmer dva hektáre. V minulosti sme mali plány vytvoriť expozíciu života a práce lesných robotníkov a náučný park Handrix, na ktorých chceme pracovať. Rovnako plánujeme oživiť zvonicu chrámu a vyrobiť zvon.“
Dňa 7. júla 2024 sa pri príležitosti prvej júlovej nedele konali oslavy 40. výročia otvorenia skanzenu, na ktoré prišli nielen Humenčania, ale aj turisti. Riaditeľka Vihorlatského múzea, Zuzana Koščová, sa poďakovala: „Bez zanietených a obetavých pracovníkov múzea, ktorí sa zaslúžili o vybudovanie a udržiavanie skanzenu, by sme tu dnes neboli. Ďakujem za vašu prácu a nadšenie, ktoré nám umožnilo tu byť. Poďakovanie patrí aj súčasným pracovníkom za prípravu osláv. Verím, že naša generácia múzejníkov bude pokračovať v ochrane dedičstva našich predkov.“
Oslavy ponúkli aj nové atrakcie, ako drevený kolotoč pre deti a gastrokútik s ochutnávkou tradičných jedál z regiónu, vrátane uličských pirohov a nápojov z vlčích sirupov. Program obsahoval komentovanú prehliadku, ukážku vitia vencov pred svadbou v podaní folklórnej skupiny Polonyna z Uličského Krivého a prezentáciu tradičných remesiel. Miroslav Buraľ z Karpatských drevených cerkví predviedol výrobu drevených šindľov, zatiaľ čo Jaroslav Lechan predstavil hrnčiarstvo v rámci cyklu tvorivých dielní Oživené remeslá, ktoré budú pokračovať počas vybraných júlových a augustových nedieľ. Večerný program uzavrela folklórna skupina Polonyna a divadelné predstavenie KĽUD – Kladzanske ľudove divadlo s hrou Šenik v moci svatojanskej.
Mimochodom, Vihorlatské múzeum pripravilo špeciálny suvenír – limitovanú edíciu plátenných tašiek s výšivkou zo svadobného ručníka z Habury, ktorý sa nachádza v zbierkach múzea.
Pri tejto príležitosti pripravilo Vihorlatské múzeum spomienkový predmet v podobe limitovanej edície plátenných tašiek, na ktoré použili výšivku zo svadobného ručníka z Habury, nachádzajúceho sa v zbierkovom fonde múzea.
ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk