V aktuálnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku, ktorú zverejnil odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, bolo na konci 31. týždňa povolených na prevádzku 179 umelých kúpalísk a 550 bazénov. Okrem toho je v prevádzke aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou, a ďalších 63 vodných plôch má vyhovujúcu kvalitu vody.
Problémy s kvalitou vody
Na druhej strane, hygienici neodporúčajú kúpanie v niektorých lokalitách kvôli nevyhovujúcej kvalite vody. Medzi tieto lokality patrí aj Laborec v Humennom. Ďalšie problémové oblasti zahŕňajú rekreačnú oblasť Kunovská priehrada Sobotište, Ružín – prítoky (prítok Hornádu), Vodnú nádrž Duchonka (Malá pláž) a Počkaj Beach a SKI na VN Ružín.
Zdravotné riziká
Na VN Ružín (Počkaj Beach a SKI) a Ružín – prítoky (prítok Hnilca) bolo zistené prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl-a, čo môže predstavovať zdravotné riziko pre kúpajúcich sa. Na Štrkovisku Čaňa, Štrkovisku Gbely Adamov a RO Gazarka Šaštín-Stráže bolo zaznamenané významné prekročenie zdravotne významných biologických ukazovateľov, čo predstavuje akútne nebezpečenstvo a zvýšené zdravotné riziko.
Citlivé skupiny obyvateľstva
Pre citlivé populačné skupiny, ako sú deti, alergici a osoby s oslabeným imunitným systémom, sa neodporúča kúpanie na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach kvôli zvýšeným hodnotám ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofyl-a. Pre dospelých zdravých osôb je táto kvalita vody na kúpanie prípustná.
Znížená priehľadnosť vody
Znížená priehľadnosť bola zistená na viacerých miestach, vrátane Lipovina – Bátovce, Vinianske jazero, Ružín (Košice-okolie), Geča, Iza, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota a Zelená voda – Kurinec. Tieto ukazovatele sú zdravotne nevýznamné, a na týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou.
„Znížená priehľadnosť bola zistená na Lipovina – Bátovce, Vinianske jazero, Ružín (Košice-okolie), Geča, Iza, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota, Zelená voda – Kurinec. V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a na týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou,“ uvádza odbor hygieny životného prostredia ÚVZ.
Správa jasne poukazuje na potrebu zvýšenej opatrnosti a informovanosti verejnosti o kvalite vody na kúpaliskách a rekreačných oblastiach na Slovensku.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR, www.uvzsr.sk/web/uvz. Zdroj foto: pixabay.com