Pandémia koronavírusu zasiahla celý svet a zásadne zmenila fungovanie spoločnosti. Štáty prijímali rôzne opatrenia na ochranu zdravia svojich občanov – niektoré siahli po prísnych reštrikciách, iné stavili na osobnú zodpovednosť. Každé politické rozhodnutie ovplyvnilo milióny ľudí a Slovensko nebolo výnimkou.
Po vypuknutí pandémie slovenská vláda prijímala sériu opatrení, z ktorých viaceré boli neskôr spochybnené ako protiústavné. V súčasnosti sa vedú diskusie o tom, ako sa s týmito krokmi vyrovnať. Jednou z navrhovaných ciest je zákon o covidovej amnestii, ktorý však prezident Peter Pellegrini odmietol podpísať.
Svoje rozhodnutie podrobne vysvetlil a varoval pred dôsledkami, ktoré by jeho prijatie mohlo priniesť. Premiér Robert Fico však trvá na tom, aby parlament prezidentovo veto prelomil. Prečo prezident zákon odmietol a aké kroky pripravuje vláda?
Pellegrini vetoval zákon o covidovej amnestii
Prezident Peter Pellegrini 24. apríla prostredníctvom videa oznámil, že zákon o covidovej amnestii nepodpíše a vracia ho parlamentu na opätovné prerokovanie. Už predtým, 12. apríla v diskusii „Sobotné dialógy“, naznačil, že k návrhu má vážne výhrady. Parlament pritom zákon schválil len 9. apríla.
Podľa prezidenta zákon umožňuje plošné odškodnenie všetkých, ktorí počas pandémie porušili prijaté opatrenia – vrátane tých, ktorí vedome nerešpektovali pravidlá v nemocniciach či v domovoch seniorov. Pellegrini varoval, že takéto rozhodnutie by bolo nebezpečným precedensom a vyslalo by nesprávny signál verejnosti.
„Nemohol by som sa pozrieť do očí pozostalým po obetiach pandémie,“ zdôraznil prezident. Zároveň priznal, že v prípade opatrení, ktoré Ústavný súd označil za neústavné (napríklad nútené karantény v štátnych zariadeniach), je primerané o odškodnení uvažovať.
Pellegrini tiež pripomenul, že doteraz neboli zverejnené výsledky vyšetrovania vládneho splnomocnenca pre preverenie riadenia pandémie.