Pavol Merjavý, architekt narodený v Humennom, zanechal výraznú stopu v slovenskej architektúre druhej polovice 20. storočia.
Narodil sa 9. februára 1935, a svoje detstvo a mládež strávil v Humennom, kde navštevoval základnú školu a gymnázium. Už od mladosti prejavoval záujem o kreslenie a maľbu, čo ho viedlo k štúdiu na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Po úspešnom absolvovaní školy nastúpil do Stavprojektu Košice, kde pôsobil až do konca svojho života. Zomrel 20. februára 2023.
„Jeho kariéra odštartovala víťazstvom v celoštátnej súťaži na návrh Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Projekt múzea bol v súlade s tatranskou krajinou, harmonicky prepájajúc architektúru s prírodným prostredím. Jeho cit pre funkčnosť a estetiku sa premietol do mnohých budov na Slovensku, či už išlo o verejné stavby, urbanistické celky, sakrálne diela alebo interiéry,“ uviedol jeho syn Marek Merjavý na vernisáži výstavy (5.9.).
Medzi jeho najznámejšie projekty patrí Múzeum TANAP-u, krematórium a sobášna sieň v Košiciach, administratívna budova v Michalovciach a sídliská v Košiciach a Spišskej Novej Vsi. Jeho diela možno nájsť aj v zahraničí, napríklad Pamätník mieru v Jemene alebo štúdiu veľvyslanectva ČSSR v Berlíne. Na východnom Slovensku projektoval množstvo kostolov, ako je Kostol Panny Márie v Kravanoch či Kostol sv. Vavrinca v Sobranciach.
Merjavý získal množstvo ocenení, vrátane Ceny Dušana Jurkoviča za Múzeum TANAP-u a Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo. Jeho práca sa vyznačuje citlivým prístupom k prostrediu a dôrazom na funkčnosť.
Výstava venovaná jeho dielu sa koná vo Vihorlatskom múzeu a potrvá do 5. októbra.
GALÉRIA NA NASLEDUJÚCEJ STRANE :