Braillovo písmo. Zdroj foto: Freepik.com

Braillovo písmo. Zdroj foto: Freepik.com
Braillovo písmo. Zdroj foto: Freepik.com

Braillovo písmo oslavuje 200 rokov, no na Slovensku stále chýba vo verejnom priestore

Braillovo písmo, ktoré je nevyhnutným nástrojom gramotnosti pre nevidiacich a slabozrakých, oslavuje 200 rokov od svojho vzniku. Napriek jeho významu však na Slovensku často absentuje vo verejnom priestore, na produktoch či v rámci služieb. Na tento problém upozornila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

Potenciál písma vo verejnom živote

„Braillovo písmo by sa mohlo viac vyskytovať vo verejnom priestore a byť prakticky využiteľné,“ zdôraznil Michal Tkáčik, podpredseda ÚNSS a hlavný koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo. Dôležité podľa neho je nielen zabezpečiť gramotnosť nevidiacich, ale zároveň vytvárať podmienky na jeho praktické využitie.

Riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová označila ovládanie braillu za základnú gramotnosť pre ľudí so zrakovým postihnutím. „Podporujeme klientov v tom, aby sa naučili hmatové písmo. Tí, ktorí ho ovládajú, sa môžu zdokonaľovať pri práci s braillovým riadkom alebo pri jeho využití v mobilných zariadeniach,“ vysvetlila.

Technológie prinášajú nové možnosti

Moderné technológie umožňujú nevidiacim používať elektronické braillové displeje prepojené s počítačmi a mobilnými zariadeniami. Tieto zariadenia im poskytujú okamžitý prístup k digitálnym textom a internetovým zdrojom, čím významne zlepšujú ich prístup k informáciám.

História písma

Braillovo písmo vzniklo v roku 1825, keď ho vyvinul šestnásťročný Louis Braille. Jeho systém bodových buniek umožňuje tvorbu až 64 rôznych znakov, pričom využíva aj špeciálne prefixy meniace význam nasledujúcich znakov.

Zdroj: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Zdroj foto: freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *