Cvičenie. Zdroj foto: freepik.com

5 jednoduchých krokov na ZLEPŠENIE nálady: Tipy od odborníkov na duševné zdravie

Cvičenie. Zdroj foto: freepik.com
Cvičenie. Zdroj foto: freepik.com

Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý sa konal vo štvrtok, vydal Úrad verejného zdravotníctva SR niekoľko odporúčaní, ako si udržať psychickú pohodu a zlepšiť náladu. Medzi overené tipy patria cvičenie, prechádzka na čerstvom vzduchu a pobyt na slnku, ktoré podporuje produkciu serotonínu, známeho aj ako „hormón šťastia“.

Vďačnosť a malé radosti ako zdroj pohody

Úrad vyzýva ľudí, aby si uvedomovali veci, za ktoré sú vďační, a napísali si ich aspoň tri. Podľa ich vyjadrenia je vďačnosť mocná emócia, ktorá zlepšuje náladu a celkovú pohodu. „Vďačnosť nám pomáha sústrediť sa na pozitívne aspekty nášho života,“ uviedol úrad.

Navyše, robiť niečo pre druhých môže mať priaznivý vplyv aj na vlastnú náladu. „Urobte niečo prospešné a dobré pre niekoho iného. Ak zlepšíte deň niekomu inému, zlepší sa aj vám,“ dodáva úrad. Okrem toho odporúča dopriať si niečo príjemné: dobré jedlo či malý darček, ktoré môžu byť drobnými zdrojmi radosti v hektických dňoch.

Upratovanie a dychové cvičenia ako prostriedky pre uvoľnenie

Pre niektorých ľudí môže byť prospešné aj upratovanie. Hoci sa to môže zdať ako neobľúbená činnosť, podľa ÚVZ môže prispieť k pocitu spokojnosti a osobného naplnenia. „Nie je to lákavá predstava, ale môže byť dobrým spôsobom, ako si zlepšiť náladu a mať dobrý pocit sám zo seba,“ uviedol úrad.

Jednoduché dychové cvičenia sú ďalšou účinnou technikou na zlepšenie duševného zdravia. Podľa odborníkov stačí zatvoriť oči, zamerať sa na dych a pomaly sa nadychovať nosom, následne vydychovať ústami. Táto prax pomáha človeku cítiť sa pokojnejšie a vyrovnanejšie. „Za malú chvíľu pocítite, že sa upokojíte a budete sústredenejší aj vyrovnanejší,“ dodáva úrad.

Hudba a pohyb ako pomocníci pri zlepšovaní nálady

Medzi ďalšie účinné metódy na zlepšenie nálady patrí počúvanie hudby, ktorá dokáže ovplyvniť emócie, a fyzická aktivita, či už ide o jednoduché cvičenie alebo prechádzku. Pobyt na slnku podporuje produkciu serotonínu, a preto úrad odporúča tráviť čas vonku. Kombináciou týchto činností si môžu ľudia zvýšiť pocit pohody a vnútorného šťastia.

Na Svetový deň duševného zdravia tak ÚVZ SR pripomenul, že aj malé kroky môžu mať veľký vplyv na naše duševné zdravie. Stačí si nájsť pár minút denne na činnosti, ktoré nám robia radosť, a tešiť sa z maličkostí.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva. Zdroj foto: freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *