Enviroorganizácia Greenpeace Slovensko žiada vládu o masívnu podporu vzniku energetických spoločenstiev, ktoré by mohli výrazne znížiť náklady za energie, zredukovať emisie a tým účinne bojovať s klimatickou krízou.
V čase, keď sa hovorí o zvyšovaní daní, Greenpeace tvrdí, že podpora takýchto komunít je to najmenej, čo môže vláda urobiť pre svojich občanov. Spoločne s Klastrom energetických komunít Slovenska (KEKS) odovzdali ministerstvu hospodárstva report o potenciáli týchto komunít na Slovensku.
Energetické komunity umožňujú výrobu, zdieľanie a spoločnú spotrebu energie z obnoviteľných zdrojov, čo môže podľa Greenpeace pomôcť ľuďom znížiť účty a oslobodiť sa od tradičných energetických modelov. „V čase, keď vláda plánuje masívne zvyšovanie daní, ktoré môže zhoršiť životnú úroveň mnohým Slovákom, mala by radšej podporiť rozvoj energetických spoločenstiev. To je cesta, ako ľuďom pomôcť zachovať si kvalitu života,“ uviedla Dorota Osvaldová, koordinátorka kampane Greenpeace Slovensko.
Na Slovensku už niekoľko energetických komunít existuje, napríklad v Prešove, v obci Modrovka či v bratislavskej Petržalke. Greenpeace však upozorňuje, že až 75 % ľudí o tomto koncepte vôbec nevie. „Komunitná energetika prináša vyššiu efektivitu, nižšie náklady a rýchlejšiu návratnosť investícií do obnoviteľných zdrojov energie. Ide o moderný trend, ktorý v EÚ funguje už niekoľko rokov,“ tvrdí organizácia.
Greenpeace vysvetľuje, že energetické komunity môžu zakladať nielen majitelia rodinných domov, ale aj obyvatelia panelákov. Na Slovensku je dostupných okolo 110 000 panelákových striech. „Ak by sa na každú z nich nainštalovali panely s výkonom 20 kilowattov, mohlo by to vyprodukovať až 2,2 gigawattov elektrickej energie. To by pokrylo dennú spotrebu všetkých slovenských domácností,“ uzatvára Greenpeace Slovensko.
Zdroj: Greenpeace Slovensko. Zdroj foto: Greenpeace Slovensko