Ďalšia fáza bola venovaná formovaniu papierových plátov. Každý žiak dostal možnosť použiť rám a jemné sitko, ktorými z papierovej kaše vytvaroval tenký list. Proces si vyžadoval trpezlivosť, pretože pri vytláčaní vody a vyrovnávaní textúry museli byť veľmi opatrní. Po vytvarovaní nasledovalo sušenie – vyrobené papierové listy sa nechali vyschnúť pri izbovej teplote, aby boli pripravené na ďalšie výtvarné aktivity.
Hotový papier mal nepravidelnú textúru a originálny vzhľad, čo dodalo žiackym dielam jedinečný šarm. Na takto pripravené listy žiaci kreslili vesmírne motívy. Použili ceruzky, fixky a pastelky na znázornenie planét, hviezd, rakiet či imaginárnych mimozemšťanov. Počas tvorby nielenže zapojili svoju fantáziu, ale zároveň sa prostredníctvom konzultácií s učiteľkou dozvedeli nové fakty o vesmíre, ktoré rozšírili ich vedomosti z prírodovedy.
Projekt bol príkladom, ako efektívne spojiť ekologické princípy s kreatívnym vzdelávaním. Deti si zábavnou formou osvojili dôležité hodnoty – pochopili, že materiály, ktoré často považujeme za odpad, môžu byť zdrojom nových možností. Navyše ich výsledky ukázali, že vlastnoručne vyrobené predmety majú veľkú hodnotu nielen estetickú, ale aj environmentálnu.
Tento jedinečný projekt zároveň motivoval žiakov k uvažovaniu nad vlastným vzťahom k prírode a udržateľnosti. V budúcnosti plánujú podobné aktivity, ktoré by mohli zahrnúť aj ďalšie témy spojené s ochranou životného prostredia. Príklad zo ZŠ Dargovských hrdinov je dôkazom, že vzdelávanie môže byť nielen poučné, ale aj nesmierne zábavné.
Ivana Čepová
ZŠ Dargovských hrdinov
ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk