Kliešť. Zdroj foto: pixabay.com

Kliešte sú aktívne až do prvého snehu: Hygienici RADIA, ako sa chrániť

Kliešť. Zdroj foto: pixabay.com
Kliešť. Zdroj foto: pixabay.com

Aj keď by si mnohí mysleli, že s príchodom jesene aktivita kliešťov klesá, opak je pravdou. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje, že aj počas jesenných mesiacov sú kliešte aktívne, aj keď ich aktivita býva o niečo nižšia ako na jar.

Kliešte stále predstavujú riziko najmä pre ľudí, ktorí sa často pohybujú v prírode, či už pri zbieraní húb alebo turistike. Najväčšiu hrozbu predstavuje kliešťová encefalitída, ktorá môže mať vážne zdravotné následky.

Podľa odborníkov z ÚVZ je hlavný faktor aktivácie kliešťov počasie. „Vlhko a vyššie teploty počas jesene kliešťom vyhovujú, pričom za daného počasia ľudia zvyknú chodiť do prírody – napríklad na huby. Kliešte môžu byť aktívne, pokiaľ teplota neklesne pod päť stupňov Celzia, až do prvého snehu,“ ozrejmil úrad.

Odborníci preto odporúčajú opatrnosť aj počas jesenných dní, keď sa ľudia pohybujú v lesoch alebo na lúkach. „Primerane sa oblečte (dlhé rukávy, dlhé nohavice zakasané do ponožiek), použite vhodný repelent a bezprostredne po návrate domov si poriadne skontrolujte pokožku a kliešťa ihneď opatrne odstráňte,“ dodáva ÚVZ.

Najväčšie riziko, ktoré kliešte prinášajú, je kliešťová encefalitída. Toto vírusové ochorenie postihuje centrálnu nervovú sústavu a môže mať vážne dlhodobé následky. Medzi ne patria napríklad bolesti hlavy, únava, poruchy pamäti a koncentrácie, ale v niektorých prípadoch môže dôjsť až k ochrnutiu a dokonca k úmrtiu. Ochorenie sa môže prenášať nielen infikovaným kliešťom, ale aj potravinami, najmä nepasterizovanými výrobkami z kozieho a ovčieho mlieka. Najlepšou prevenciou proti tomuto ochoreniu je očkovanie, ktoré ponúka účinnú ochranu pred týmto vážnym ochorením.

Zdroj: ÚVZ SR. Zdroj foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *