Mesto Michalovce sa pustilo do ambiciózneho projektu Green to Water, ktorého cieľom je zadržiavať dažďovú vodu, skrášliť prostredie a vzdelávať o klimatických zmenách. Na troch základných školách pribudnú dažďové záhrady, ktoré zabezpečia, že dažďová voda nebude odvádzaná do kanalizácie, ale bude zachytená priamo na mieste a efektívne využitá.
Jana Machová, vedúca odboru investícií a udržateľného mestského rozvoja uviedla, že v rámci projektu sa bude vysádzať aj zeleň, vrátane stromových alejí. Dodala, že obyvatelia mesta budú mať možnosť rozhodnúť o umiestnení 80 stromov prostredníctvom online hlasovania na portáli zelene.michalovce.sk. „Vytvorili sme portál, cez ktorý môžu ľudia čítať o našich aktivitách, posielať svoje návrhy a inšpirovať nás názormi a riešeniami z iných miest,“ povedala Machová.
Výsledkom projektu budú vodozádržné opatrenia v areáloch základných škôl na sídliskách Západ, Juh a Východ, konkrétne na ZŠ Komenského, ZŠ Krymská a ZŠ J. Švermu. V rámci týchto aktivít budú odstránené časti nepriepustných plôch, ktoré nahradí zeleň a priepustné chodníky. Dažďová voda bude presmerovaná do okolitej zelene a dažďových záhrad, zachytávaná do nádob a využívaná na polievanie. Z nepriepustných povrchov bude voda odvádzaná do vsakovacích nádrží, ktoré ju postupne uvoľnia do okolia.
Katarína Novotná, riaditeľka ZŠ Krymská, zdôraznila, že projekt zahŕňa aj edukačný rozmer. „Najviac nás teší, že odstránime veľkú betónovú plochu, ktorú nahradíme výsadbou trvaliek, stromov a kríkov. Toto zlepšenie bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie našej školy,“ dodala.
Projekt by mal ročne zadržať viac ako 4,6 milióna litrov dažďovej vody, vytvoriť 18 dažďových záhrad na ploche 558 m², vysadiť takmer 3000 trvaliek a nainštalovať 17 zádržných nádob a vsakovacích šácht. Tieto opatrenia nielenže pomôžu znížiť teplotu v lete a zmierniť vysušovanie krajiny, ale tiež znížia poplatky za odvádzanie dažďovej vody a zvýšia vlhkosť vzduchu, čo zlepší kvalitu ovzdušia.
Projekt Green to Water je financovaný z fondov Európskej únie sumou takmer 1,2 milióna eur v rámci programu Interreg Maďarsko – Slovensko. Michalovce spolupracujú s maďarským mestom Nyírbátor, kde podobné opatrenia prebiehajú, a to v oblasti zalesňovania, zadržania dažďovej vody a revitalizácie zelene. Primátor Nyírbátoru Antal Máté na tlačovej konferencii uviedol, že tieto kroky prinesú výrazné zlepšenie životného prostredia v ich regióne.
Zdroj: Mesto Michalovce. Zdroj foto: Facebook Michalovce – srdce Zemplína