ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk

Galéria Múza otvára dvere trojici umelcov: Ester Schilo, Anna Šimkuličová a Michal Goroľ

ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk
ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk

Spevácky zbor mesta Humenné v spolupráci so SZUŠ Múza predstavil tvorbu troch jedinečných umelcov, z ktorých každý priniesol svoj vlastný pohľad na okolitý svet.

Ester Schilo, ktorá žije v Izraeli, ale má korene v Humennom, zaujala návštevníkov krásnymi obrazmi vytvorenými technikou strihania papiera. Michal Goroľ, známy aj ako Michael Leminx, prezentoval svoje diela plné farieb a energie, ktorými sa vyznačuje jeho netradičný výtvarný štýl. Anna Šimkuličová predviedla svoje koláže, pričom základy kresby a maľby získala pod vedením Andreja Smoláka. Práve tam sa stretla s inšpiráciou od Tibora Bartfaya a Emila Semanca, ktorí ju povzbudili v tomto smere.

„Odvážila som sa vstúpiť do sveta koláží, kam ma nasmerovali obaja umelci. Moje diela reflektujú súčasné témy, napríklad koláž k holokaustu, ktorú som pripravila po stretnutí s Ester Schilo. Ďalšie diela sú poctou môjmu manželovi, ktorý ma podporuje, a preto nesú vinársku tematiku,“ vysvetlila Anna Šimkuličová.

Michal Goroľ predstavil aj diela väčších rozmerov, ktoré našli miesto v Galérii Múza, vytvorenej vďaka participatívnemu rozpočtu mesta Humenné 2023 pod názvom Galéria na schodoch. „Moje živé obrazy vznikajú pomocou sprejov, akrylových a olejových farieb, pričom finálny dotyk im dodávajú akrylové fixy. Takto vytváram podmorský či vesmírny svet, mikrosvet. Z tohto výtvarného procesu sa potom presúvam k tvorbe odevov, látok a módnych dizajnov,“ poznamenal Michal Goroľ.

Kurátorom výstavy bol Andrej Smolák. Súčasťou vernisáže bol aj Spevácky zbor mesta Humenné pod vedením Nadeždy Spišákovej. Spoločný workshop s Ester Schilo, ktorý sa uskutočnil pred dvoma týždňami, poskytol účastníkom možnosť spoznať techniku vytvárania obrazov pomocou nožníc, ktorá si vyžaduje veľkú trpezlivosť.

„Nožničky nás s Ester Schilo spájajú. Jej tvorba, podobne ako moje koláže, by bez nich neexistovala. Keď som videla jej obrazy, ktoré svojou precíznosťou pripomínajú zlatotepecké diela, s pokorou a radosťou som prijala možnosť vystavovať s ňou. Jej práce často zobrazujú biblické motívy a mandaly, zatiaľ čo moje koláže sa venujú ľudským vzťahom a každodenným radostiam a starostiam. Oceňujem snahu Galérie Múza spájať rôzne žánre a vytvárať nový priestor pre výtvarné umenie v našom meste,“ dodala Anna Šimkuličová.

ZDROJ: MsÚ Humenné, www.humenne.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *