Po prvom zápase na Olympijských hrách v Paríži sa alžírska boxerka Imane Khelif stala terčom rozsiahlej kritiky. Khelif, ktorá zvíťazila nad talianskou súperkou Angelou Carini už po 46 sekundách, sa teraz prvýkrát vyjadrila k obvineniam a škandálu, ktorý nasledoval po jej víťazstve.
Rozdelená verejnosť
Verejnosť sa po jej výhre rozdelila na dva tábory. Jeden odsudzuje Khelif a tvrdí, že by nemala súťažiť na olympiáde kvôli objaveniu mužského chromozómu v jej DNA, čo viedlo k jej diskvalifikácii z minuloročných majstrovstiev sveta Medzinárodnou boxerskou federáciou. Naopak, Medzinárodný olympijský výbor (MOV) jej umožnil súťažiť v Paríži, s tým, že „Alžírska boxerka sa narodila ako žena, bola registrovaná ako žena, žila svoj život ako žena, boxovala ako žena, má ženský pas. Toto nie je transrodový prípad.“
Podpora a úspechy
Druhý tábor podporuje rozhodnutie MOV a tvrdí, že kvôli chromozómovej variácii by Khelif nemala byť diskriminovaná. Okrem Khelif má mužský chromozóm aj Lin Yu-tingová z Taiwanu, ktorá tiež súťaží v Paríži.
Khelif triumfovala aj vo svojom druhom zápase proti Maďarke Anne Luce Hamori. Po zápase vyhlásila: „Prišla som si sem pre medailu a budem o ňu bojovať. Určite budem súťažiť, aby som sa zlepšila a bola lepšia s Božou pomocou.“
Reakcia na šikanu
Až teraz sa Khelif otvorene vyjadrila k prvému zápasu s Taliankou Carini. V rozhovore so SNTV zdôraznila: „Posielam odkaz všetkým ľuďom na svete, aby dodržiavali olympijské zásady a Olympijskú chartu, aby sa zdržali šikanovania všetkých športovcov, pretože to má následky, obrovské následky. Môže to zničiť ľudí, môže to zabiť ich myšlienky, ducha a myseľ. Môže to ľudí rozdeliť. A z tohto dôvodu ich žiadam, aby sa zdržali šikanovania.“
Podpora rodiny a vďaka MOV
Khelif vyjadrila aj obavy o svoju rodinu: „S rodinou som v kontakte dva dni v týždni. Dúfam, že ich to hlboko nezasiahlo. Majú o mňa strach. Ak Boh dá, táto kríza vyvrcholí zlatou medailou, a to by bola tá najlepšia odpoveď.“
Za príležitosť súťažiť je Khelif veľmi vďačná Medzinárodnému olympijskému výboru: „Viem, že olympijský výbor sa rozhodol spravodlivo, a som s touto nápravou spokojná, pretože ukazuje pravdu.“ Dodala, že ju nezaujíma názor nikoho iného.
Reakcia talianskej súperky a odškodnenie
Porazená Talianka Angela Carini vyjadrila smútok nad celou situáciou a podporila rozhodnutie MOV: „Celá táto kontroverzia ma robí smutnou. Je mi ľúto aj mojej súperky. Ak MOV povedal, že môže bojovať, rešpektujem toto rozhodnutie.“
Medzinárodná boxerská federácia (IBA) sa rozhodla Carini odškodniť sumou 50-tisíc dolárov, pričom jej tréner a národný zväz dostanú polovicu tejto sumy. IBA bola predtým vylúčená z olympijského hnutia pre pochybné vedenie a financovanie.
Záverečné stanovisko
MOV odsúdil obťažovanie, ktorého bola Khelif obeťou, a zdôraznil, že nenávisť a urážky sú v rozpore s hodnotami, ktoré olympijské hnutie obhajuje.
Zdroj: Olympics Facebook, startitup.sk. Zdroj foto: Facebook