Kamala Harrisová sa stala potencionálnym prezidentom ale aj cieľ ruskej propagandy
Menej ako sto dní pred americkými voľbami sa Kamala Harrisová, demokratická kandidátka na viceprezidentku, stáva významným cieľom ruskej propagandy. Harrisová, ktorá sa postupne doťahuje na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, sa stretáva s intenzívnym útokom zo strany prokremeľských médií, ktoré ju označujú za „nepriateľa“ Ruska a kritizujú ju za jej názory a osobné vlastnosti.
V kampani dominujú témy ako migrácia, inflácia a interrupcie, avšak amerických spojencov a nepriateľov zaujíma hlavne zahraničná politika budúceho prezidenta. Harrisová, ktorá ako viceprezidentka absolvovala množstvo zahraničných ciest a stretnutí s lídrami, patrí medzi najskúsenejších kandidátov na túto pozíciu v histórii USA.
Harrisová a Rusko
Ruská propaganda sa zameriava na Harrisovú, označujúc ju za nepriateľsky naladenú voči Moskve. Podľa portálu Politico ju prokremeľskí komentátori často útočia pre jej rasu a pohlavie, pričom ju označujú za „šialenú“ a „babu“, čo je v ruštine pejoratívne označenie ženy. Harrisová však zostáva pevná vo svojich názoroch a nazýva ruského prezidenta Vladimira Putina „autokratickým imperialistom“.
Podpora Harrisovej by pravdepodobne znamenala pokračovanie politiky Joea Bidena voči Ukrajine. Bidenova administratíva je kľúčovým podporovateľom Kyjeva, aj keď niektoré dodávky zbraní boli predmetom dlhých rokovaní. Americký historik Timothy Snyder verí, že Harrisová by mohla byť rozhodnejšia v podpore Ukrajiny než Biden.
Harrisová a Blízky východ
Analytici neočakávajú zásadné zmeny ani v prístupe Harrisovej k Blízkemu východu. Harrisová, podobne ako Biden, podporuje blízke vzťahy s Izraelom a označuje Hamas za „brutálnu teroristickú organizáciu“. Zároveň však dôraznejšie než Biden hovorí o utrpení Palestínčanov a humanitárnej kríze v Pásme Gazy.
Harrisová sa nedávno stretla s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a zdôraznila, že „nemôžeme odvrátiť zrak od obrázkov mŕtvych detí a zúfalých, hladných ľudí hľadajúcich bezpečie“.
Harrisová a Čína
Postoje Harrisovej k Číne sa zásadne nelíšia od postojov väčšiny demokratických politikov. Kritizuje aktivity Pekingu v Juhočínskom mori, porušovanie ľudských práv Ujgurov a čínsku politiku voči Hongkongu. Harrisová tvrdí, že by v prípade čínskeho útoku bránila Taiwan a pravdepodobne by pokračovala v Bidenovej konfrontačnej politike voči Číne.
Harrisová a Afrika
Harrisová má potenciál intenzívnejšie spolupracovať s africkými krajinami, čo sa príliš nedarilo Joeovi Bidenovi. Minulý rok navštívila Zambiu, Tanzániu a Ghanu, kde zdôraznila význam afrických inovácií pre budúcnosť planéty. Harrisová je tiež autentickejšia v téme klimatickej krízy, ktorá je pre mnohé africké krajiny rastúcou hrozbou.
Kamala Harrisová by mohla byť v zahraničnej politike výrazne skúsenejšia ako mnohí jej predchodcovia vrátane Billa Clintona, Georgea W. Busha, Baracka Obamu a Donalda Trumpa. Jej názory sa príliš nelíšia od tých Bidenových, avšak jej energickejší prístup by mohol priniesť nové impulzy v medzinárodných vzťahoch USA.







ZDROJ: DenníkN, www.dennikN.sk, facebook: Kamala Harrisova, Donald Trump and Vladimir Putin
Kamala Harrisová by mohla byť v zahraničnej politike výrazne skúsenejšia ako mnohí jej predchodcovia vrátane Billa Clintona, Georgea W. Busha, Baracka Obamu a Donalda Trumpa. Jej názory sa príliš nelíšia od tých Bidenových, avšak jej energickejší prístup by mohol priniesť nové impulzy v medzinárodných vzťahoch USA.