Prvá svetová vojna. FOTO: Klub vojenskej histórie Beskydy

NEDEĽNÁ HISTÓRIA: Prvá svetová vojna začala pred 110 rokmi, KRVAVÉ boje zažilo aj Humenné

Prvá svetová vojna. FOTO: Klub vojenskej histórie Beskydy
Prvá svetová vojna. FOTO: Klub vojenskej histórie Beskydy

Dňa 28. júla 1914, pred 110 rokmi, vypovedalo Rakúsko-Uhorsko vojnu Srbsku, čo znamenalo začiatok prvej svetovej vojny. Konflikt zasiahol aj územie dnešného Slovenska, kde frontová línia prebiehala v Karpatoch od Bardejova po Sninu. Ako uviedol Martin Drobňák, predseda Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy, od novembra 1914 do mája 1915 sa v tomto regióne odohrávali ťažké a krvavé boje.

„Územie severovýchodného Slovenska sa vtedy stalo bojiskom celoeurópskeho významu a tunajšie bojové operácie mali rozhodujúci strategický význam pre ďalší priebeh vojny na východnom fronte,“ povedal Drobňák.

HUMENNÉ NEBOLO VÝNIMKOU

Boje počas prvej svetovej vojny sa dotkli najmä okresov Bardejov, Stropkov, Svidník, Humenné, Snina a Medzilaborce, ktoré sú jediné na Slovensku, kde prebiehala priama bojová činnosť. Na území dnešného Slovenska padlo viac ako 50 000 vojakov rakúsko-uhorskej, ruskej a nemeckej armády a ďalších 250 000 bolo ranených alebo zajatých.

Dnes tieto udalosti pripomína rozsiahly komplex vojensko-historických pamiatok, z ktorých najvýznamnejšie sú vojnové cintoríny. Tých je vyše 200 a od roku 2014 sa postupne vyhlasujú za národné kultúrne pamiatky. Doposiaľ bolo takto ocenených takmer 60 cintorínov.

Do rakúsko-uhorskej armády bolo z územia dnešného Slovenska mobilizovaných viac ako 400 000 vojakov, z ktorých vyše 70 000 zahynulo. KVH Beskydy už publikoval tri zoznamy padlých vojakov, vrátane 66. a 67. pešieho pluku a Honvédskeho pešieho pluku č. 9, a zdigitalizoval viac ako 15 000 mien padlých vojakov. Predseda Drobňák zdôraznil, že do roku 2014 neexistoval žiaden systematický výskum mapujúci nasadenie týchto vojakov a evidenciu padlých. V súčasnosti prebieha viacero výskumných projektov a ďalšie mená budú čoskoro zverejnené v online databáze.

DATABÁZY VEDÚ ARCHÍVY AJ KNIŽNICE

Okrem toho buduje databázu padlých vojakov aj Vojenský historický ústav v rámci medzinárodného projektu Svet si pamätá. Od roku 2020 sú postupne digitalizované matriky padlých vojakov z Vojenského historického archívu v Bratislave. Podobné databázy vedú aj archívy a knižnice vo viacerých európskych krajinách.

„Výskum osudov padlých vojakov je náročný, ale môžeme konštatovať, že digitalizácia zjednodušila pátranie po vojnových osudoch našich predkov,“ zhodnotil Drobňák.

Prvá svetová vojna, ktorá trvala viac ako štyri roky, si vyžiadala životy približne desať miliónov vojakov a milióny ďalších utrpeli trvalé fyzické či psychické následky. Celkovo bolo zmobilizovaných viac ako 60 miliónov vojakov a vojna sa skončila podpísaním prímeria 11. novembra 1918.

Zdroj: Facebook Klub vojenskej histórie Beskydy. Zdroj foto: Facebook Klub vojenskej histórie Beskydy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *